Skocz do zawartości

[Delphi] Komendy, polecenia


Vinsky

Polecane posty

Witam Was wszystkich.
Programuję od niedawna, umiem podstawy.
Dręczy mnie jedna rzecz, a mianowicie - skąd wziąć komendy, polecenia, których będę mógł używać w poważniejszych produkcjach ;d ?
(Większość poleceń o jakich wiem pochodzi z F.A.Q - jak zrobić to, jak zrobić tamto).
Dziękuję za odpowiedzi.

Vinsky
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote] Help dołączony do delphi.
Czegoś nie wiesz, to najedź na to kusorem i F1. [/quote]

Dzięki, możesz dokładniej?
Bo mi się zdaje, że [b]narazie znalazłem tylko opisy komponentów etc ;-)

@down

Książki kupię jak to całe programowanie mnie bardziej wciągnie.
;-)

@krajew

Świetnie, punkcik pomógł do Ciebie wędruje.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote] ja nie wyobrażam sobie początku bez książki - gdybym miał od samego początku korzystać z różnych helpów, to bym chyba zrezygnował - za mało we mnie zacięcia smile.gif książka to zawsze książka, hej !! [/quote]

Z jakiej Ty się uczyłeś?
Która [b]wg. Was jest najlepsza i czy poprowadzi mnie ona jakąś ciekawą ścieżką nauki? ;d;d;

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote] To ja ci powiem, że w życiu żadnej książki o programowaniu nie przeczytałem, wszystko sam i trochę kursów w necie.
Tak to jest ja sie nie ma internetu (internet mam dopiero od niecalego miesiaca :P) [/quote]Właśnie najlepsze początki są jak nie ma się dostępu do internetu. Teraz Ci wszyscy nowi są rozleniwieni i nawet z google nie potrafią korzystać...

Ja też dopiero niedawno przejrzałem pierwszą książkę do Delphi jak byłem w firmie, ale nic się nie dowiedziałem nowego ;)

҉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote] Właśnie najlepsze początki są jak nie ma się dostępu do internetu. Teraz Ci wszyscy nowi są rozleniwieni i nawet z google nie potrafią korzystać... [/quote]
I do tego uczą nawyku robienia wszystkiego samamu i nie latania i pytania po forach.
Przecież ja sam kilka razy ostanio chciałem się zapytać na forum o kilka rzeczy, baa, raz nawet miałem już nowy temat otworzony, ale intuicja mi podpowiedziała: 'sprawdź jeszcze raz, sprawdź jeszcze raz :evil: ' no i sprawdzilem i wszystko było ok.
Jeszcze nigdy mi się tak nie zdarzyło (od czasu kiedy zmądrzałem), żebym nie znalazł tego co chiałem.
Apel do wszystkich: samodzielność popłaca :evil:

My life for Aiur!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CYTAT(Vinsky) [quote] Help dołączony do delphi.
Czegoś nie wiesz, to najedź na to kusorem i F1. [/quote]

Dzięki, możesz dokładniej?
Bo mi się zdaje, że narazie znalazłem tylko opisy komponentów etc ;-)

@down

Książki kupię jak to całe programowanie mnie bardziej wciągnie.
;-)

@krajew

Świetnie, punkcik pomógł do Ciebie wędruje.

Nie polecam kupowania książek o Delphi bo tam jest sam sposób użycia komponentów ;P
Niewiele programowania, dużo budowania :/ Może w Vademecum coś więcej jest...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CYTAT(sazian)Śnieżynek: ja wiem że ty nie wyobrażasz sobie życia bez książki po przeczytaniu twoich zainteresowań
biggrin.gifbiggrin.gifbiggrin.gif
[quote] Z jakiej Ty się uczyłeś? [/quote]
to było chyba Object Pascal 2.0 Andrzeja Marciniaka (nie pamiętam dokładnie tytułu - pożyczyłem), tylko nie wiem, czy to jest, czego dokładnie potrzebujesz, bo to jest raczej dokładny opis języka, oczywiście dość szerokiego grona podstawowych komend także (np do plików, łańcuchów, wskaźników itd), ale np jeśli chodzi o API czy choćby metody i właśności różnych komponentów - to raczej tam nie ma

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupuj książek Adama Budocha. Napisał kiedyś jedno zdanie które mnie bardzo zirytowało:

"Moim zdaniem Delphi nie nadaje sę do programowania gier"

Nie warto ruszać jego książek dla zasady (aczkolwiek omawiają dość dobrze większość elementów Object Pascala i są przystępnie napisane. No ale koleś mnie mocno zdenerwował, pisze czasem dziwne zdania tego typu [ co mnie obchodzi jego zdanie - to powinna być obiektywna, PROFESJONALNA książka ] i lepiej sięgnąć po inną książkę).

Najlepszą i mistrzowską książką omawiającą KOMPLETNIE język jest "Delphi Almanach" (patrz Helion). Ray Lischner (autor) wie więcej niż jest w plikach pomocy (w plikach pomocy masz podstawy). Omawia RTTI, System, SysInit, Pisze własny menadżer pamięci do Delphi, SysUtils, Dyrektywy, masakra o wielowątkowości. Pomimo że książka tyczy się Delphi 6 jest bardzo aktualna i nie znajdziesz drugiego takiego komedium, zrozumiesz Delphi. Druga dobra książka to Delphi COM. Obydwie pozycje dla osób które potrafią programować. Początkujący niewiele zrozumie.

Przeglądaj kody źródłowe zamieszczane w sici.

Nie zadawaj na forach idiotycznych pytań i rozwiązuj sam wszystkie problemy (albo znajdz sobie mastera od Object Pascala, który będzie Ci udzielał porad), aczkolwiek forum czasem się przydaje wink.gif jak już naprawdę stoisz w miejscu. Jak wejdziesz poziomów kilka wyżej nikt Ci na forum zazwyczaj nie pomoże, tudzież zrobi to źle, a Ty zostaniesz z problemem. Ucz się je rozwiązywać za wczasu (jak sam sobie poradzisz jaka satysfakcja).

Nigdy się nie nauczysz wszystkiego. To niemożliwe. Jak to napisał Kelly Dempski w "DirectX Rendering w czasie rzeczywistym" : "Nie wim wszystkiego, ale wiem gdzie wszystko można znaleźć" (chodzi o google ? wink.gif ).

Długa odpowiedź bo rozumiem o co Ci chodzi... smile.gif... Jak startowałem chciałem tak jak Ty.

PS. Delphi 2007 będzie mmmm. smile.gif... Kilka nowości składniowych... Więc się ucz smile.gif i nie słuchaj C++owców odnośnie tego że Cep jest lepszy.

soon Delphi will be only for veterans and finally we all will die at the end…

delphi.dathox.com - nowinki z świata Delphi/Pascala

only programmers and drug dealers call their customers "users"

 

Oto cisza przed burzą, Chwile się dłużą.Z gór schodzi dużo chmur ku podnóżom.Ptaki milaczą, drogi suche jak wiór się kurzą, Ptaki milczą a drogi się kurzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote] Długa odpowiedź bo rozumiem o co Ci chodzi... Smile... Jak startowałem chciałem tak jak Ty.

PS. Delphi 2007 będzie mmmm. Smile... Kilka nowości składniowych... Więc się ucz Smile i nie słuchaj C++owców odnośnie tego że Cep jest lepszy. [/quote]
Radze odłączyć internet, a najlepiej zrezygnować z umowy, będzie bolało, ale dużo więcej się nauczysz <- tak myśle bo sam tak miałem.

PS. C++ rządzi!!! :evil: :evil:

My life for Aiur!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote] tylko że C++ JEST lepszy, wiem co mówię, zaczynałem od Pascala,w C++ piszę dużo szybciej i bardziej elegancko [/quote]Dajcie spokój z tym... odwieczne wojny. Jeden i drugi język jest dobry. Zresztą, każdy chwali to, czego używa.

҉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote] Obydwie pozycje dla osób które potrafią programować. Początkujący niewiele zrozumie. [/quote] No, chyba muszę sięzakręcić koło jakiejś księgarni tongue.gif W bibliotece na tym zadupiu napewno nie trafię, a widzę że jest jeszcze cośgodnego zainteresowania biggrin.gif Nie twierdzę, że UMIEM programować (chociaz, czy tak naprawdę ktokolwiek może to powiedzieć?), raczej jestem średnio początkujący laugh.gif ale jak czasem przeglądam książki o delphi, to po przejżeniu spisu treści odkłądam na pułkę, bo albo "to już umiem" albo "to już widziałem, w każdej chwili mogę odnaleźć"

Moje programowanie zaczęło się tak przypadkowo jak to tylko możliwe:
w całodobowym trafiłem na biblioteczkę KŚ "Programowanie w Delphi: Poradnik krok po kroku"
Nie powiem, żeby dało mi to szczególnie dużo wiedzy, raczej ogólne informacje o środowisku (jak zdobyć, co w nim jest, jak to działa, pierwsza aplikacja, i na zakończenie budowa własnego kalkulatora, której chyba nawet nie przeczytałem do końca), ale wystarczyło, żeby mnie zainterersować.

Wiedzę zdobywam głównie na googlach, 4p, unicie i F1 (tylko na unicie zadaję pytania ludziom - gdzie indziej ograniczam się do wpisania kilku słów w pole tekstowe i naciśnięcia #13 )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote] Nie kupuj książek Adama Budocha. Napisał kiedyś jedno zdanie które mnie bardzo zirytowało:

\"Moim zdaniem Delphi nie nadaje sę do programowania gier\"

Nie warto ruszać jego książek dla zasady (aczkolwiek omawiają dość dobrze większość elementów Object Pascala i są przystępnie napisane. No ale koleś mnie mocno zdenerwował, pisze czasem dziwne zdania tego typu [ co mnie obchodzi jego zdanie - to powinna być obiektywna, PROFESJONALNA książka ] i lepiej sięgnąć po inną książkę).

Najlepszą i mistrzowską książką omawiającą KOMPLETNIE język jest \"Delphi Almanach\" (patrz Helion). Ray Lischner (autor) wie więcej niż jest w plikach pomocy (w plikach pomocy masz podstawy). Omawia RTTI, System, SysInit, Pisze własny menadżer pamięci do Delphi, SysUtils, Dyrektywy, masakra o wielowątkowości. Pomimo że książka tyczy się Delphi 6 jest bardzo aktualna i nie znajdziesz drugiego takiego komedium, zrozumiesz Delphi. Druga dobra książka to Delphi COM. Obydwie pozycje dla osób które potrafią programować. Początkujący niewiele zrozumie.

Przeglądaj kody źródłowe zamieszczane w sici.

Nie zadawaj na forach idiotycznych pytań i rozwiązuj sam wszystkie problemy (albo znajdz sobie mastera od Object Pascala, który będzie Ci udzielał porad), aczkolwiek forum czasem się przydaje wink.gif jak już naprawdę stoisz w miejscu. Jak wejdziesz poziomów kilka wyżej nikt Ci na forum zazwyczaj nie pomoże, tudzież zrobi to źle, a Ty zostaniesz z problemem. Ucz się je rozwiązywać za wczasu (jak sam sobie poradzisz jaka satysfakcja).

Nigdy się nie nauczysz wszystkiego. To niemożliwe. Jak to napisał Kelly Dempski w \"DirectX Rendering w czasie rzeczywistym\" : \"Nie wim wszystkiego, ale wiem gdzie wszystko można znaleźć\" (chodzi o google ? wink.gif ).

Długa odpowiedź bo rozumiem o co Ci chodzi... smile.gif... Jak startowałem chciałem tak jak Ty.

PS. Delphi 2007 będzie mmmm. smile.gif... Kilka nowości składniowych... Więc się ucz smile.gif i nie słuchaj C++owców odnośnie tego że Cep jest lepszy. [/quote]
Nie nadaje się i taka jest prawda smile.gif Mądrze napisane, przez prawdziwego zawodowca :]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
×
×
  • Utwórz nowe...