Skocz do zawartości

Obsługa dysków twardych sektor po sektorze


Gość

Polecane posty

Witam

Mam następujący problem.
Musze napisać program na kształt Nortonowskiego Ghosta. Całość ma wyglądać tak:
-uruchomienie kompa z dyskietki startowej Win98
-włączenie programu
-podanie mu 2 dysków twardych
-programik kopiuje jeden z dysków na drugi sektor po sektorze.

Dlatego poszukuje następujących konstrukcji:
1. Opisu - jak za pomoca rozkazów bibliotek pracujących w Dos-ie wykryć który dysk ma jaki identyfikator 0x80 (IDE0).....0x83 (IDE1)
2. Przydałby się tez jakiś skrypt który pozwoliłby znaleźć parametry dysków - zwłaszcza ich rozmiary i zajęte miejsce - nie moge kopiować większego na mniejszy, poza tym mógłby jeszcze wykryć ilość sektorów i ich rozmiary....
3. I ostatecznie programik kopiujący dyski esktor po sektorze.

Jeśli ktoś się w to bawił - to proszę o jakieś wskazów - jakie biblioteki przegrzebać, jakie funkcje mogłyby być przydatne...

Za wszelką pomoc z góry dziękuję:
MAREK

// na przyszłość nie pisz na kilku forach, na bajo.pl na to jeszcze później (jeśli w ogóle) znajdziesz opowiedź - Spine
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, skoro program ma być uruchamiany z dyskietki Windows 98 to nie możesz raczej go pisać pod 32-bitowy kompilator, ale jeśli ma być to w pełni samodzielny program to możesz napisać go jako mini-system operacyjny w C z użyciem Assemblera, dużo z tym roboty, ale skoro musisz to zapoznaj się z tym smile.gif - http://www.4programmers.net/article.php?id=670 - trzy-częściowy kurs Wolverine to podstawa do 32-bitowego programu tego typu, chyba Ghost jest pisany w taki sposób, choć nie wiem (bo nie korzystam z tego smile.gif ). Pooglądaj też sobię program PowerQuest DriveImage - chyba oni to zrobili w taki sposób jak piszesz, możesz kompa odpalić z dyskietki startowej Windows'a, a z II dyskietki uruchomisz program. No i pewnie tak to trzeba zrobić, tylko nie mam pomysłu w jaki sposób wink.gif Na pewno będziesz musiał znaleźć jakiś extender dosa, czy coś, bo taki program 32-bitowy nawet konsolowy nie uruchomi się pod dosem. Pomyślę jeszcze... biggrin.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

×
×
  • Utwórz nowe...