Skocz do zawartości

Wartości stałe const - zaczęłam naukę


dlugamarta

Polecane posty

Witam czy ktoś może mi wytłumaczyć jakie wartości liczbowe wpisywać do stałej const? Czy są do tego jakieś zasady? Czy te wartości stałe liczbowe wpisujemy obojętnie jakie? Na przykład

Const

abc=500

Jaka jest różnica między wartością stałą 500 a 400? Czy ma to jakieś znaczenie w programowaniu.

 

Szukałam wszędzie na ten temat i nigdzie nie mogłam znaleźć. Błagam o pomoc nauczyciel tak tłumaczył tego pascala że nic z tego nie rozumiem.

 

Marta

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po słowie

 

const

 

wypisujesz nazwy stałych i przypisujesz im wartości.

 

abc = 500;

bcd = 400;

 

po użyciu w programie abc i bcd w tych miejscach będą wartości tych nazw stałych.

program test;
const
 abc = 500; // przypisanie nazwie abc wartosci 500
 bcd = 400; // analogicznie wartosci 400
var
a : integer; // zadeklarowanie zmiennej typu integer (liczbowy bez przecika)
begin
a := abc + bcd; // dodanie do siebie dwóch stałych i przypisanie ich do zmiennej 'a'
write(a); //wypisanie wyniku na ekran (tu wartości 900)
end;

 

Mam nadzieję, że pomogłem.

Prawdziwy programista wiesza sie wraz ze swoim programem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po słowie

 

const

 

wypisujesz nazwy stałych i przypisujesz im wartości.

 

abc = 500;

bcd = 400;

 

po użyciu w programie abc i bcd w tych miejscach będą wartości tych nazw stałych.

program test;
const
 abc = 500; // przypisanie nazwie abc wartosci 500
 bcd = 400; // analogicznie wartosci 400
var
a : integer; // zadeklarowanie zmiennej typu integer (liczbowy bez przecika)
begin
a := abc + bcd; // dodanie do siebie dwóch stałych i przypisanie ich do zmiennej 'a'
write(a); //wypisanie wyniku na ekran (tu wartości 900)
end;

 

Mam nadzieję, że pomogłem.

 

 

 

 

Niestety nadal nie wiem jaka jest różnica pomiędzy wartością stałą 500 a wartością stałą 400. Co mi daje wpisanie tych liczb? większą czcionkę tekstu czy co? np.

co się stanie jak wpisze w pierwszym tworzonym programie const abc = 500 a co się stanie jak wpisze w drugim tworzonym programie const abc = 400.

 

Jakie będą widoczne różnice w tych dwóch programach po ich utworzeniu takie, że pierwszy program będzie miał większy tekst od tego drugiego czy co?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nadal nie wiem jaka jest różnica pomiędzy wartością stałą 500 a wartością stałą 400
Różnica jest conajmniej 100 ;)

 

Czy Ty w ogóle wiesz za co się bierzesz? Ogarniasz cokolwiek? Bo pytanie jest tak nielogiczne, że nawet nie ma na nie chyba odpowiedzi. Co chcesz osiągnąć / zrobić ?

 

Stałe są po to by nigdy w programie przez przypadek / nieuwagę ich się nie zmieniło (w przeciewieństwie do zmiennych) np.: nad jednym programem (kodem) pracuje 10 osób i żeby ktoś inny nie popełnił babola to robisz coś stąłą i jak ktoś innych będzie chciał coś namieszać to dostanie errora.

 

Ew. wykorzystuje się je do tego by wklepać na początku jakąś wartość a potem nie trzeba było jej milion razy zmieniać z palca tylko w jednym miejscu zmienia się wartość. Nie pamiętam jak w Pascalu było ale w każdym normalnym języku stałą może być cokolwiek: tekst, liczba (zmiennoprzecinkowa, całkowita), znak czy też w sumie jakieś inne dziwy (złożone wyrażenia). Np. masz program, który wczytuje w wielu miejscach jakieś pliki z jednego konkretnego folderu. Robisz sobie na początku:

 

const FOLDER = '/sciekza/do/plikow/';

 

i potem w każdym miejscu programu podajesz tylko "FOLDER" zamiast wszędzie z palca wpisywać całą ścieżkę.

 

Edycja:

 

większą czcionkę tekstu czy co
Font. czcionka jest elementem drukarskim :P Tylko nadal nie wiem skąd Ci przyszło do głowy porównanie/skojarzenie stała = rozmiar fontu ?

Ot taka mini-strona moja po godzinach :)http://www.wnetrzekuchni.pl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
×
×
  • Utwórz nowe...