Skocz do zawartości

[Delphi] Jak zacząć?


bProfesor

Polecane posty

@up: a następnie:

will-code-for-food-3.jpg

 

Moim zdaniem niepotrzebnie się oburzasz... i to w tak prostacki sposób. Dużą część rynku programistycznego zawłaszczyła sobie Java i C#.

To co napisałem wcale nie oznacza, że jestem "maniakiem tych języków". Czasem trzeba spojrzeć krytycznie, nawet na własne upodobania.

Trendy się zmieniają.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że większość ludzi uczy się programować by pracować dla innych a nikt nie pomysli by otworzyć coś swojego a akurat przy pascalu nie trzeba do tego praktycznie pieniędzy bo FreePascal jest darmowy nawet do wykorzystania komercyjnego i kompiluje na Windowsa Linuxa i Androida.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne... nikt nie pomyślał, by otworzyć coś swojego.

 

1) Zanim "coś swojego" będzie nadawało się do sprzedaży to z czego ma żyć programista? Przecież aplikacji na poziomie nadającym się na sprzedaż nie zrobisz w tydzień.

2) Jak "coś swojego" osiągnie sukces, to będziesz potrzebował rąk do pracy przy rozwoju "czegoś swojego" w stosownym tempie, więc Twój monopol na aplikację rozwijaną we Free Pascalu działa tylko na Twoją niekorzyść. Mniej ludzi do współpracy.

3) Java też jest darmowa i można w niej robić na m. in. Win, Lin, Android. C++ też jest darmowy (chociaż dla Androida już trochę trudniej, trzeba się babrać z NDK) i można w nim robić na m. in. Win, Lin, Android. PHP też jest darmowe, Python też jest darmowy, Ruby też jest darmowy i można o te technologie oprzeć swoją działalność. Czy to, że można oznacza, że muszę akurat to robić w Pascalu, bo jest darmowy?

 

Tak się składa, że wielu ludzi ma inne priorytety i okoliczności skłaniające do pracy dla kogoś. Mają dzieci, nie mieszkają już z rodzicami itd. Nie mają zamiaru pracować nad niepewnym projektem(bo przecież nie wiadomo, czy ich koncepcja "chwyci").

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki on zadał pytanie od czego zacząć, a wy go zasypaliście tym żeby przemyślał czy warto. Przez takie myślenie właśnie języki wymierają bo się odwodzi młodych od danego wyboru. Może on już to przemyślał i uznał że pascal / delphi będzie dla niego najlepszym wyborem ?

 

Po za tym wy mówicie gdzie będzie pracował itp. A żaden z was się nie zastanowił nad tym że zanim on będzie mógł gdziekolwiek pracować minie minimum rok albo dwa jeżeli słabo będzie kumał. Nie znamy jego wieku może ma 15 lat i planuje napisać sobie jakąś aplikację która ułatwi mu granie w jego ulubione tytuły albo nie może znaleźć w internecie porządnego organizera i wpadł na pomysł że go napisze sobie.

 

Nie wiem na jakim poziomie jesteś ale po pytaniu wnioskuję że na podstawowym. Wydaje mi się że powinieneś zacząć od czegoś kompletnie podstawowego jak przyswojenie wiedzy co to typy podstawowe, rekordy, funkcje, procedury. Jeżeli opanujesz to na takim poziomie że będziesz wstanie napisać prostą aplikację w konsoli jak kalkulator to zacznij przyswajać wiedzę na temat obiektów i ich zastosowania (znam kupe ludzi co wiedzą co to obiekt ale ich stosowanie jest lekko ujmując mierne), statycznych rzeczy w klasach, zasięgu widoczności. Jeżeli wybierzesz języki typu c++ to nie zapomnij o wskaźnikach i referencjach.

 

Jeżeli nauczysz się solidnie podstaw to przesiadka na inne języki programowania nie będzie dla ciebie problemem (one się naprawde niewiele różnią) żeby nie wiem na jaki język musiał się przesiąść. Mogę się założyć o wszystkie pieniądze że każdy z chłopaków z góry jest wstanie napisać proste aplikacje typu tetris w dowolnym języku w którym się to da zrobić. Kwestia tego że zejdzie im poprostu dłużej.

 

 

Podsumowując wybierz sobie jeden język i naucz się go raz, a porządnie. Wtedy nie ważne co będziesz robił w przyszłości twoje podstawy zapewnią ci możliwość "przekwalifikowania się".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki on zadał pytanie od czego zacząć, a wy go zasypaliście tym żeby przemyślał czy warto. Przez takie myślenie właśnie języki wymierają bo się odwodzi młodych od danego wyboru. Może on już to przemyślał i uznał że pascal / delphi będzie dla niego najlepszym wyborem ?

Wątpię, aby miał on jakąś sensowną podstawę do przemyśleń, skoro nawet nie wie jak zacząć. Jego wybór można porównać do marzeń dziecka z podstawówki, mówiącego, że chce mieć własne dziecko. Nie wie nawet jak je zrobić i z czym się wiąże posiadanie potomstwa. Trzeba go od tego odwieść.

 

Po za tym wy mówicie gdzie będzie pracował itp. A żaden z was się nie zastanowił nad tym że zanim on będzie mógł gdziekolwiek pracować minie minimum rok albo dwa jeżeli słabo będzie kumał. Nie znamy jego wieku może ma 15 lat i planuje napisać sobie jakąś aplikację która ułatwi mu granie w jego ulubione tytuły albo nie może znaleźć w internecie porządnego organizera i wpadł na pomysł że go napisze sobie.

Kto wie co on tam chce sobie napisać. Na początku edukacji i tak wiele jego pierwszych pomysłów pójdzie do kosza.

 

Jeżeli wybierzesz języki typu c++ to nie zapomnij o wskaźnikach i referencjach.

W Delphi też są wskaźniki.

 

Mogę się założyć o wszystkie pieniądze że każdy z chłopaków z góry jest wstanie napisać proste aplikacje typu tetris w dowolnym języku w którym się to da zrobić. Kwestia tego że zejdzie im poprostu dłużej.

Jeśli chodzi o tetris, znalazłem kiedyś bardzo krótką implementację w Pythonie z pygame, nazywa się BCTetris.

from pygame import*;D,b,u=display,list(bin(256)),'1';X=D.set_mode((160,320)).fill;E,l,F,S,p=enumerate,b*25+list(bin(2047)),[list(bin(int(x,36)).zfill(57))for x in'9hf 2i136 9hf 2i136 4qr 4qr 4qr 4qr 1l3 4zvur b2c 7hqm9 35z 4zxfm b2a 2i135 f 7w9g3r6 f fsiw7ic 4qu 4zxfl 4qu 4zxfl 2hxxf 6br 7hs76 b29'.split()],252,3
while p>2:
p,d,f,S=-3,0,p%28,S-2;time.set_timer(2,S)
while d-11:
 for e in event.get(2):
  e=e.key;d,r=(11,-1,0,11,1)[(e&3)+(e>0)],f/4*4+(f+(e==273))%4;z=zip(l[p+d:],F[r]+[0]*230)
  if not(u,u)in z:p+=d;f,d=r,0;[X(-(u in j),((p+i-58)%11*16,(p+i-58)/11*16,16,16))for i,j in E(z)];D.flip();event.clear()
for i,j in E(F[f]):
 if j==u:l[p+i]=u
for i in range(3,278,11):
 if l[i:i+10]==10*[u]:l=b+l[:i]+l[i+11:]

 

LMDraJe.png

 

Oczywiście nie ja go pisałem, ale daję jako ciekawostkę ;)

 

Jeżeli nauczysz się solidnie podstaw to przesiadka na inne języki programowania nie będzie dla ciebie problemem (one się naprawde niewiele różnią) żeby nie wiem na jaki język musiał się przesiąść.

Jakbyś zobaczył SML ( http://en.wikipedia....iki/Standard_ML ), to byś zwątpił w to co napisałeś :D

 

Podsumowując wybierz sobie jeden język i naucz się go raz, a porządnie. Wtedy nie ważne co będziesz robił w przyszłości twoje podstawy zapewnią ci możliwość "przekwalifikowania się".

Słyszałeś o nabywaniu złych nawyków? Lepiej żeby od początku uczył się dobrych praktyk, dla języka, którego będzie używał w pracy. Potem nie będzie mu się chciało zaglądać do materiałów. Np. jak będzie chciał posortować elementy w Javie, to zamiast użyć funkcji z JDK, będzie tworzył własną implementację algorytmu sortowania :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będe cytowal bo się bałagan zrobi :D

 

 

- Możliwe ale np w LO uczą dalej lego pascala (czy jakoś tak) więc jego wybór mógł być tym ukierunkowany ale to tylko gdybanie.

- Niezależnie jaki język wybierze i tak jego projekty będą szły do kosza. Sam średnio raz na 2-3 miesiące jakiś wyrzucam bo zacząłem go tylko poto by zobaczyć czy dane rozwiązanie może mi się przydać w przyszłości.

- Dlatego napisałem typu c++. Delphi jest (według moich odczuć) bardzo podobny do C++. Różnią się składnią i poziomem dostępu do zasobów. Ale większość osób co pisze w delphi nie znając C++ jest wstanie przepisać proste kody na swój użytek.

- Tetris fajny. Ale czy ten kod nie jest jakimś kompreserem przeleciany aby był krótszy ? Osobiście nie wyobrażam sobie takiego kodu w moim php oddać w firmie. Sam bym go nie kumał po tygodniu :P

- Nauka pascala daje łatwą przesiadkę na php/jave/c++/pythona. Bo te podstawy podstaw człowiek już zna. Sam nie znając javy ani Pythona jestem wstanie pisać znajomym programy na zaliczenie studiów.

- Przykład z javą do mnie nie przemawia. Dla mnie pisanie takich rzeczy to debilizm, a nie zły nawyk. Prawda jest taka że człowiek całe życie zawodowe uczy się korzystać z google. Dla mnie złe nawyki to raczej podejście do pisania aplikacji (w php napisze inaczej np bloga niż w javie choć oba będą oparte o wzorzec mvc). Tutaj raczej wchodzi obycie z językiem niż złe praktyki. Poprostu trzeba zrozumieć że języki róznią się podejściem do problemu. Ale to też przychodzi z czasem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe ale np w LO uczą dalej lego pascala (czy jakoś tak) więc jego wybór mógł być tym ukierunkowany ale to tylko gdybanie
To w LO dalej w ogóle czegoś uczą :) ? Uwielbiam Delphi ale i delphi i OP chyba trochę umarły i nie ma do czego wracać wg mnie. Dawno nie widziałem jakiegoś fajnego projektu pisanego w nich. Jak ktoś ma to oczywiście - link ;) (chociaż już dawno nie kodzę).

Ot taka mini-strona moja po godzinach :)http://www.wnetrzekuchni.pl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

×
×
  • Utwórz nowe...