Skocz do zawartości

Jak zacząć naukę C++?


CHRRiS

Polecane posty

Witam wszystkich forumowiczów,

Od jakichś 3 miesięcy zajmuję się nauką C++. Kupiłem sobie nawet 2 tomy "Symfonii". Jestem obecnie na rozdziale o wskaźnikach, jednak nie czuję się pewny w tym języku. Prosiłbym o jakieś rady: w jaki sposób wy się uczyliście, jakie napotykaliście problemy, czy odczuwaliście zniechęcenie itp. Wasze rady na pewno wiele mi pomogą. Z góry dziękuję za każdą odpowiedź. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od podstaw. Od razu zainstaluj sobie np. Borland Turbo C++ i pisz proste programy. Myśl o tym co piszesz, nie klep bezmyślnie kodów z książek. Zawsze sprawdź jak i dlaczego tak działa ten program. Sprawdź każdą instrukcje, abyś rozumiał co ona robi.

 

Podaj mail, to wyśle Ci idealny kurs na początek przygody z C++.

 

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od podstaw. Od razu zainstaluj sobie np. Borland Turbo C++ i pisz proste programy. Myśl o tym co piszesz, nie klep bezmyślnie kodów z książek. Zawsze sprawdź jak i dlaczego tak działa ten program. Sprawdź każdą instrukcje, abyś rozumiał co ona robi.

 

Podaj mail, to wyśle Ci idealny kurs na początek przygody z C++.

 

Pozdrawiam.

 

Mój e-mail: chrris@op.pl. Jeszcze jedno: co sądzisz o Code Blocks?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Code::Blocks nada się na początek. Chociaż jest w miarę rozbudowany, to nie przerazi początkującego mnogością opcji aż tak jak Visual ;)

 

Zniechęcenie minie jak postawisz sobie własny cel, stworzenia jakiejś aplikacji. Najlepiej jakby była Ci przydatna do czegoś ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Witam mam podobny problem otóż mam ebooka "Symfonia C++" Jerzego Grębosza dwa tomy i mam problem. Otóż zacząłęm czytać ten podręcznik i w końcu chciałęm przejść do pisania programu. Właściwie czytam strona po stronie i zatrzymałem się na problemie. mianowicie "Pierwszy program" Przekopiowałem cały kod programu z podręcznika.

 

#include <iostream.h>

main()

{

cout <<"Witaj na pokladzie";

}

 

Nacisnąłem kompiluj i fragment #include <iostream.h> podświetlił się na czerwono. Pytanie więc mam dlaczego ? Przecież przepisałem kropka w kropke książkowy kod. W końcu zamierzam się nauczyć programowania. Jak mam tego dokonać skoro postępując zgodnie z podręcznikiem powstają błędu które nie powinny powstać. Dodam, że zainstalowałem program DEV C++ 5.4.2 z którego korzystam.

 

Z góry dziękuje za pomoc

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Po "iostream" nie ma ".h"

 

2) Przed main daj int

 

3) przed "cout" daj "std::", ewentualnie przed main dopisz "using namespace std;", wtedy nie trzeba dodawać std:: przed cout.

 

Pewnie masz jakieś stare wydanie książki. Zobacz stronę http://www.ifj.edu.pl/~grebosz/symfonia_c++_std_p.html

Tam są przykłady do ściągnięcia z wydania pierwszego - http://www.ifj.edu.pl/~grebosz/przyklady_symfonia_c++_std_wyd_1.zip

Może są uaktualnione, bo pierwszy przykład brzmi:

 

//***************************************************
// Program z paragrafu  1.1 (str 7)
//***************************************************
// Sprawdzony na Linuksie, kompilator: GNU gcc version 3.3.3 (SuSE Linux)
// Sprawdzony na Windows XP,  kompilator: Microsoft Visual C++ 6.0

#include <iostream>
int main()
{
std::cout << "Witamy na pokladzie";
}
/************************************************************
Uwaga: MSVC 6.0 nieslusznie ostrzega tu o nieobecnosci instrukcji return.
Zignorowac!
************************************************************/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wszystko już jasne, musze zdobyć nowszy podręcznik. Apropo mam jedno pytanie, Sprawdziłem twój kod i tak z ciekawości zapytam. Bo po kompilacji w konsoli wyskoczył komunikat

 

"Process exited with return value 0

Press any key to continue..."

 

A więc coś jest nie tak ?!?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. Zapytam jeszcze o jeden szczegół, gdy pisze sobie w literę "Ś" to włącza mi się kombinacja skrutowa zamiast litera "Ś". Co jest uciążliwe, bo mam automatyczny odruch pisania "Ś". Próbowałem w zakładce "Narzędzia > Konfiguruj skróty". Znaleźć skrót odpowiadający za to i zmienić kombinacje. Jednak nie ma tam w kombinacjach "ALT" oraz "S". Bynajmniej nie moge znaleźć tej kombinacji. Czy ktoś wie jak to zrobić. Literkę "Ś" używam do komentarzy i mam taki nawyk, Że wolałbym tą kombinacje zmienić, po wciśnięciu kombinacji wyskakuje mi okienko do zapisania pliku.

 

Możliwe, że odpowiada za to kombinacja "CTRL" + "ALT" + "S". Chciałem ją edytować do zmiany, ale się nie da :|

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam nie używam Dev C++, więc z tym programem raczej nie pomogę. Skoro są takie zgrzyty, to coś z aplikacją może być nie tak, zgłoś buga. Kombinacja "CTRL" + "ALT" + "S" raczej nie przeszkadza , bo "Ś" to kombinacja "SHIFT" + "ALT" + "S". Może spróbuj konkurencyjne IDE? Próbowałem w Code::Blocks 12.11 i mogę bezproblemowo pisać "Ś". Może nie jest on nastawiony na kompilację prosto z *.c/*.cpp bez pliku projektu (jak Dev C++), ale do nauki nie zaszkodzi jeden projekt utworzyć ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

×
×
  • Utwórz nowe...