Skocz do zawartości

[Delphi] Świetlana przyszłość czy powolna śmierć?


HNB

Polecane posty

Tak się zastanawiam jak widzicie obecną sytuację z Delphi/Lazarus. Po waszym otoczeniu (studia, znajomi) i rynku pracy.Świetlana przyszłość czy powolna śmierć?

soon Delphi will be only for veterans and finally we all will die at the end…

delphi.dathox.com - nowinki z świata Delphi/Pascala

only programmers and drug dealers call their customers "users"

 

Oto cisza przed burzą, Chwile się dłużą.Z gór schodzi dużo chmur ku podnóżom.Ptaki milaczą, drogi suche jak wiór się kurzą, Ptaki milczą a drogi się kurzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam nikogo osobiście kto kodzi w Delphi (i w sumie nigdy nie znałem) bo wszyscy w innych językach kodują. Generalnie od bardzo dawna już nie używam delphi też w jakimś dłuższym kodzeniu niż napisanie jakiejś pomocnej appki na jeden wieczór, która ma mi pomóc np. przy pozycjonowaniu.

 

Ja osobiście powoli przesiadam się na Jave. Czyli kodzenie pod Androida + OpenGL 2. Osobiście bardzo przypadło mi do gustu to połączenie :) jak znajdę trochę czasu żeby coś więcej kodzić to pochwalę się przy okazji swoim projektem od razu bo póki co to mam tylko modele, tekstury i shadow mapping na shaderach ;

 

 

Edit: HNB z drugiej strony skąd takie pytanie? Z tego co pamiętam z kodzeniem zawsze byłeś mocno z przodu więc rozumiem, że to pytanie tylko sentymentalnie zadajesz :) ? bo przesiadka na inny język dla kogokolwiek kto programował (tak jak ty choćby) nie jest żadnym problem poza oczywiście wspomnianym sentymentem.

Ot taka mini-strona moja po godzinach :)http://www.wnetrzekuchni.pl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam, bo kiedyś fora/strony o Delphi tętniły życiem. Sentyment i irytacja. Mógłbym napisać długą listę gorzkich żali :).

 

Poza "enklawami" w których pracuję, nie znam ani jednej osoby co ma styczność z Delphi, nie widzę nikogo nowego. Nawet w tej "enklawie" jest tylko jeden programista co używa FreePascala w innych / nowych i poważnych komercyjnych projektach. Na uczelniach wyższych temat nie istnieje, w startupach i korporacjach tak samo.

soon Delphi will be only for veterans and finally we all will die at the end…

delphi.dathox.com - nowinki z świata Delphi/Pascala

only programmers and drug dealers call their customers "users"

 

Oto cisza przed burzą, Chwile się dłużą.Z gór schodzi dużo chmur ku podnóżom.Ptaki milaczą, drogi suche jak wiór się kurzą, Ptaki milczą a drogi się kurzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działania Embarcadero nie sprzyjają dalszemu rozwojowi środowiska. Nadal rozwijam jedną aplikację w Delphi. W zeszłym roku Embarcadero ogłosiło hucznie, ze będzie dostępny 64-bit kompilator. Zakupiłem Delphi XE2, a po roku czasu okazuje się, że w Windows 8 on nie działa, a aktualizacja dla Delphi XE2 nie zostanie wydana. Jedyne rozwiązanie to zakupić Delphi XE3. Brak aktualizacji dla rocznego środowiska i wymuszanie zakupu kolejnej wersji jest kolejnym krokiem to decyzji o ostatecznym pożegnaniu się z tym produktem.

 

W Delphi XE2 dodano możliwość tworzenie aplikacji dla iOS. W Delphi XE3 ją usunięto. Ma powstać oddzielne środowisko dla iOS.

 

Embarcadero chwaliło się FireMonkey pracującym na DirectX i OpenGL. Świetny pomysł, ale wykonanie tragiczne. Błąd na błędzie. Wydane zostały poprawki, które i tak niewiele zmieniły. Aktualnie jest już FireMonkey 2, ale nie wiem jak się sprawuje.

 

Czy jest więc sens wiązać się z tym środowiskiem, czy lepiej wybrać coś bardziej przewidywalnego? Odpowiedź nasuwa się sama. Nie znam nikogo osobiście, kto jeszcze programuje w Delphi.

Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego czego nie zrobiłeś, niż tego co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj. Śnij. Odkrywaj." M". Twain. Metryczka dla dziecka może być wspaniałą pamiątką narodzin.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam szczerze zawsze co ściągałem triala delphi xe2 czy chyba teraz 3 to miałem sprawdzić w ogóle ten firemonkey i na chęciach się kończyło. No skoro już sam Nakiel twierdzi, że odpowiedź się nasuwa sama to kaplica :) ale faktycznie delphi poległo i nie ma co płakać tylko kodzić w czymś co jest rozwijane i wspierane sensownie.

 

Edit: a z czystej ciekawości w czym kodzisz obecnie?

Ot taka mini-strona moja po godzinach :)http://www.wnetrzekuchni.pl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas pracowałem jako podwykonawca dla Embarcadero... Obecnie koduję w... Delphi. W dwóch polskich firmach. Jeden z projektów jest duży ~300 000, a drugi jest połączeniem kilku projektów i daje ogromną ilość 5 000 000~6 000 000 linijek kompilowalnego kodu (nie licząc komentarzy). Takie firmy nie są w stanie w łatwy sposób przejść na nową technologię (migracja z Delphi7 na Delphi 2009 i nowsze (unicode) jest już sporym wyzwaniem przy takiej skali). Wieloletnia tragiczna w mojej opinii polityka menagerów spowodowała, że Delphi jest jak Zombie, pozostanie w stanie rozkładu ale nie wiadomo czy kiedykolwiek umrze.

 

Doszedłem do dziwnej sytuacji. Czuję niechęć do używania Delphi, mi. przez to co opisał Nakiel i wiele innych powodów o których długo można pisać. Pomimo posiadania oryginalnej licencji na XE2, w domu używam kiedy tylko mogę Lazarusa i chcę się przyczynić do rozwoju FreePascala (chociaż trochę).

 

Polecam CodeTyphon - Lazarus z ogromną ilością komponentów i w miarę nowym kompilatorem. W wolnym czasie intensywnie pracuję nad kluczowymi dla mnie klasami znanymi z Delphi z przestrzeni nazw Generics.Collections i Generics.Defaults, ale dedykowanymi dla FreePascala (wersja szybsza, bardziej rozbudowana niż ta z Delphi i dość kompatybilna). Prace są bardzo zaawansowane.

soon Delphi will be only for veterans and finally we all will die at the end…

delphi.dathox.com - nowinki z świata Delphi/Pascala

only programmers and drug dealers call their customers "users"

 

Oto cisza przed burzą, Chwile się dłużą.Z gór schodzi dużo chmur ku podnóżom.Ptaki milaczą, drogi suche jak wiór się kurzą, Ptaki milczą a drogi się kurzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

soon Delphi will be only for veterans and finally we all will die at the end…

delphi.dathox.com - nowinki z świata Delphi/Pascala

only programmers and drug dealers call their customers "users"

 

Oto cisza przed burzą, Chwile się dłużą.Z gór schodzi dużo chmur ku podnóżom.Ptaki milaczą, drogi suche jak wiór się kurzą, Ptaki milczą a drogi się kurzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

×
×
  • Utwórz nowe...