Skocz do zawartości

Windows 7 - białe listy aplikacji dla wybranego użytkownika systemu


mes mariusz

Polecane posty

Witam. Z programowania maszyn PC jestem ewidentnie newbie (tyle wiem, ile tu napisałem: http://marwroc.wordpress.com/ ;-) Szukam więc raczej gotowego rozwiązania, ale jako, że nie udało mi się takiego znaleźć, pomyślałem, że temat wrzucę tutaj.

 

O ile blokowanie dziecku dostępu do komputera "bo komputer szkodzi" jest (w moim przekonaniu) zapyziałe, naiwne i prymitywne, o tyle blokowanie dostępu do Solid Works-a, Code Blocks, czy choćby Design Sparka, tudzież nutowego edytora lub VirtualDub-a już bez ogródek nazwałbym wprost szczytem głupoty ;-)

 

Poszukuję narzędzia umożliwiającego zdefiniowanie na wybranym użytkowniku Windows 7 białych list aplikacji / oprogramowania z jakich on może korzystać.

 

Gdyby taka aplikacja istniała, pomysł nadawałby się do podsunięcia, rodzicom, starszej, czy młodszej daty, którzy twierdzą, że "nadmiar komputera szkodzi" i wychodząc z pokoju dziecka zabierają mu klawiaturę, tudzież monitor ;-). Mądrzejsze (w moim przekonaniu) byłoby stworzenie w systemie dwóch użytkowników, pierwszego, ograniczonego czasowo (np. za pomocą aplikacji Piranha Time Monitor), na którym można uruchomić wszystko, oraz drugiego, na którego będzie można się zalogować zawsze i bez limitów, ale na którym będzie można uruchomić wyłącznie aplikacje z białej listy. Na takiej liście mogłyby się znaleźć programy do obróbki video, audio, programy typu EDA, CAM, CAD wszelkiej maści pakiety biurowe, edukacyjne, innymi słowy, wszystkie te, których opanowanie przez dziecko będzie dla niego bardzo dobrze rokowało w jego komercyjnej (chcąc nie chcąc) przyszłości (stąd teza o szczycie głupoty odnośnie tezy "komputer szkodzi" ;-) )

 

Na razie jednak nie znalazłem aplikacji, która obok podsunięcia pomysłu mniej lub bardziej rozgarniętym rodzicom, pozwoliłaby mi zaproponować im kompletne rozwiązanie.

 

Za tekstem z artykułu http://www.networld.pl/artykuly/381818_4/Biale.listy.kontrola.srodowiska.aplikacyjnego.html Białe listy: kontrola środowiska aplikacyjnego, można wywnioskować, że takie rozwiązania istnieją (Bit9 Parity Suite 6.0, IBM Proventia Desktop Endpoint Security 10.1, Kaspersky Endpoint Security 8 for Windows, Kaspersky Security Center, LANDesk Security Suite, Lumension Application Control, McAfee Application Control 6.0, Microsoft AppLocker (mechanizm Windows 7), Sophos Endpoint Security and Data Protection, Symantec Endpoint Protection 12).

 

Niestety, poza wbudowanym w Windows 7 AppLocker (niestety, tylko w wybranych wydaniach) aplikacje te są kobylaste, drogie, a funkcjonalność białych list jest zaledwie dodatkiem.

 

Przeczesałem internet i przyznam, że nie znalazłem niczego szczególnego w temacie.

 

Może ktoś coś podpowie?


  •  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

×
×
  • Utwórz nowe...