Skocz do zawartości

Nauka C++


Gość

Polecane posty

Witam wszystkich,

dopiero co założyłem konto. Chciałbym się nauczyć programowania w języku C++, ale nie wiem od czego zacząć. Na googlach sprawdziłem ok. 20 stron z poradnikami, ale tak naprawdę to nie wiem, którą wybrać więc postanowiłem napisać tutaj na forum gdyż są tutaj osoby, które się na tym znają. Jeśli chodzi o projekt gry to mam go w głowie od wakacji.

Proszę o odpowiedź

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie większość "cepowców" siedzi na warsztacie ;) ale oczywiście nie uciekaj tam od razu! :P

 

A znasz jakiś język / kodziłeś coś kiedyś? Bo jeśli tak to nauka C++ będzie tak samo przebiegać jak pascala/php czy czegoś innego. 3/4 mechanizmów jest podobnych. Dawno dawno temu jak jeszcze byłem mały to na rynku z książek była symfonia... teraz już ponoć jest nieakutalna :) więc musisz poszukać czegoś nowego albo popprostu przerabiać kursy w necie po kolei od postaw. Od ustawienia środowiska/kompilatora po pierwszy projekt "hello world" potem lecisz przez zmienne / operacje logiczne / jakiś prosty kalkulator / potem zaczynasz uczyć się tablic, wskaźników i obiektów ;) a jak już zaczniesz łapać z obiektami to wszystkie rzeczy pochodne od tego (jakieś dziedziczenie etc.) już przyjdzie ci samo po kolei (bo już będziesz wiedział czego szukać) i nabędziesz jakiegoś logicznego myślenia jak kod powinien wyglądać.

 

Słowem: będziesz wtedy już wiedział czego nie wiesz i jak to łatwo wygooglować ;)

 

"gry to mam go w głowie od wakacji." - MMORPG pewnie :P ?

 

 

Edit.: nie siedzę w świecie c++ bo czym innym się w obecnych czasach niestety zajmuje. Ale na szybkości np. przyjaźnie wyglądające tutoriale: http://www.cplusplus.com/doc/tutorial/

 

Tam są opisywane podstawy więc nie ma raczej obaw, że są to sprawy przedawnione etc. ;)

Ot taka mini-strona moja po godzinach :)http://www.wnetrzekuchni.pl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ;D

Jeśli chodzi o języki to kiedyś próbowałem się uczyć HTML, bo miałem pomysł na grę na internecie. Mam dopiero 13lat więc czasu jeszcze duuuuuuuuuuuużo.

 

Jeśli chodzi o grę to trafiłeś, ale nie jest to kopia lub udoskonalenie jakiejś innej gry tylko mój własny pomysł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HTML jest językiem znaczników nie językiem programowania :)

 

chyba faktycznie wiedza po części jest dziedziczona genetycznie bo nie wiem czemu każdy (w tym ja) mając naście lat zawsze chciał napisać MMORPG :D powiem ci to co wszyscy. Kilka lat pisania i masz taką gre ;) ew. możesz skorzystać z gotowych silników to wtedy czas skróci się też do kilku lat :D

 

Przypomniało mi się: w sumie jak na początku chcesz zrobić grę, która będize wyglądać już ładnie (a nie jak tetris) i pomału chcesz też uczyć się języka to możesz spróbować zainteresować się czymś o nazwie UNITY.

 

Wiem, ze jest kilka polskich tutoriali też o nim

 

 

 

 

Edit: Swoją drogą jak jesteś zainteresowany nauką nie tylko samego języka nieoceniony kurs AI był prowadzony bodajże kilka miesięcy temu online przez kilku panów z uniwersytetu Stanford. Link: https://www.ai-class.com/ od samego poczatku włączając w to prawdopodobieństwo a potem aż przez tematy self driving car ;) naprawdę świetne.

Ot taka mini-strona moja po godzinach :)http://www.wnetrzekuchni.pl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach... Unity 3d. Pamiętam ten program. Kiedyś próbowałem opanować go, ale nie wiem czemu gdy tworzyłem podstawę, malowałem, stawiałem drzewa i tworzyłem rzeźbę terenu nie mogłem postawić innych rzeczy więc po kilku dniach zrezygnowałem.

Chciałem zrobić grę w programie, ale wiadomo żeby móc zarabiać na tym programie trzeba wykupić licencję (w Unity 3d chyba tego nie ma, a wykupić można tylko PRO) więc postanowiłem przejść na język C++ i spróbować coś z nim zrobić.

Jestem tego świadom, że stworzenie gry to kilkuletnia praca, ale ja już byłbym bardzo zadowolony gdy po 2 latach uda mi się zrobić coś w stylu "prawie beta" żeby było można już zagrać, ale byłoby mało opcji.

Co do Twojego zdania to nie rozumiem trochę tego: Kilka lat pisania i masz taką gre ew. możesz skorzystać z gotowych silników to wtedy czas skróci się też do kilku lat. Kilka lat pisania, a z gotowym silnikiem skróci się do kilku lat? Trochę to dziwnie brzmi.

Dzięki za te dwa linki, ale prosiłbym o strony po polsku, bo jeszcze nie jestem biegły w języku angielskim, ale staram się go uczyć najlepiej jak potrafię (tak samo innych przedmiotów w szkole, bo czytałem kiedyś, że aby zrobić grę trzeba dobrze znać fizykę, matematykę itd.).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie mam zaintalowane unity na komputerze ale nigdy w nim nic nie robiłem a w zasadzie zrobiłem ale prostą wizualizację pokoju w 3d potem konwertowaną do flasha tak żebym mógł na stronie internetowej wsadzić ale jak zauważyłem, że scena waży prawie 3mb! bo unity dorzuca cały kod i wszystkie biblioteki to zwątpiłem w nią :) napisałem to samo ręcznie w action script + alternativa3d i całośc zajmowała z 1/4 tego.

 

 

Co do licencji w unity ten podstawowy wariant darmowy z tego co pamiętam też pozwala na cele komercyjne.

 

 

bardzo zadowolony gdy po 2 latach uda mi się zrobić]
Jeśli mam być szczery to przez okres 2lat przyjdzie ci 100innych pomysłów na grę i tamtego ci się odechce ;) bo tak to wygląda jak nie masz rozpisanych dziesiątek stron design doc-a.

Ot taka mini-strona moja po godzinach :)http://www.wnetrzekuchni.pl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to już mam kilka innych pomysłów, ale dalej moim marzeniem jest ten, który obecnie chcę zrobić.

A więc tak dzięki za pomoc. Nauczę się coś tworzyć w unity3d oraz opanuję język C++.

A tak w ogóle to gdy uda mi się coś już napisać w C++ i do tego zrobić np.: mapę w Unity i różne przedmioty do gry to można to ze sobą połączyć?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Unity to tak podrzuciłem swoją drogą ;) bo widziałem, że na warsztacie ludzie całkiem fajne projekty tam robią acz skup się głównie na jakimś głównym języku.

 

Co do połączenia to boję się, że takie połączenie nie uda ci się zrobić acz nie dam sobię ręki uciąć z tego co na szybkości zerknąłem to unity wspiera wg. nich strony 3 języki: javascript, coś ala python i c#. Chyba, że mapy etc. da się z unity jakoś wyeksportować potem do jakiegoś formatu, którego udostępniają gdiześ strukturę etc.

Ot taka mini-strona moja po godzinach :)http://www.wnetrzekuchni.pl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

×
×
  • Utwórz nowe...