Skocz do zawartości

Szkoła? Kierunek? Język?


sadam

Polecane posty

Cześć. Jestem w drugiej gimnazjum (prawie trzecia). Za rok muszę wybrać liceum.. I tutaj już zaczynają się schody. Informatykę bardzo lubię (mam 6 na koniec roku; nie ukrywam, że posiadam nieprzeciętną wiedzę). Warto iść na kierunek Matma, Fiza, Infa? Może lepiej wybrać Biole, Chemie, Fizę? Co wybrać? Czy ten kierunek z Informatyką coś mi da? Warto ją zdawać (matura, potem jakieś studia)? Czy wyjdzie na to, że stracę czas? ;/ Bardzo proszę o rady, mam jeszcze rok, ale ten czas chcę poświęcić na przygotowania do liceum. Jak będzie wyglądała nauka infy w liceum? Od razu mówię, że jestem z małego miasta, więc szkoły poświęconej tej dziedzinie nie wybiorę.

 

W przyszłości chciałbym mieć do czynienia z komputerami. Na dzień dzisiejszy nie wiem co jeszcze miałbym robić (sklep/programista itd). Nawet jeśli odradzicie mi "Informatykę" będę chciał poszerzać swoją wiedzę z tej dziedziny. Dlatego pytam, co polecacie robić? Od czego zacząć? Programowanie (jeśli tak to jaki język)? Może coś innego (jeśli tak to co, konkrety!).

 

Jestem zagubiony.. Nie wiem czy warto iść na infę, nie wiem od czego zacząć naukę, nie wiem jaki język programowania wybrać, nie wiem czy to przyda mi sie w życiu..

 

Bardzo proszę o rady tych starszych informatyków, oraz tych co niedawno wybrali ten kierunek.

 

Pozdrawiam (polonistą nie jestem, nie czepiać się tego chaotycznego i desperackiego pisma).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał kolega wyżej w liceum jest mało ważne. Jeżeli chodzi o studia, to zależy od uczelni, ale zamiast infy już teraz zacznij uczyć się matematyki. Jeżeli masz jakieś braki - nadrób je, bo na studiach będzie się to za Tobą ciągnęło, a matmy wszędzie jest dużo. Jeżeli chcesz się nauczyć programowanie to nie polecam polegać tylko na kształceniu państwowym. Dużo więcej wiedzy zdobędziesz systematycznie pracując w domu.

My life for Aiur!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dużo dziedzin.. jeśli kręci Cię kodowanie to możesz równie dobrze zająć się PHP, tworzeniem stron... Co do kształcenia informatycznego w liceum... lepiej nie pytaj, nie masz co na tym polegać nie w Polsce... Musisz sam z siebie się tym zająć. Języki ? Od siebie dodam Delphi (zaraz będzie kolejna dyskusja XD ), prawda C++ jest może i najlepszy, niech wam będzie.. Ale to jakie programy powstają i jak działają zależy tylko i wyłącznie od programisty.

Co do kierunku w liceum wybieraj co chcesz (jeśli koniecznie liceum), do technikum.. tam też się nie spodziewaj cudów...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liceum mało ważne? Gówno prawda. Studia wybierasz tak naprawdę w momencie wyboru liceum. Im lepsze liceum, tym większe szanse, że dostaniesz się na te studia, które sobie wybierzesz.

 

Jeśli jesteś z małego miasta to dobrym pomysłem na zapewnienie sobie dobrych studiów będzie startowanie w olimpiadach tematycznych. Skoro jesteś dobry z informatyki to spróbuj OI - (http://www.oi.edu.pl/, http://main.edu.pl/) Żeby odnieść sukces w takiej olimpiadzie w sumie nie trzeba mieć wielkich umiejętności programowania. Tutaj liczy się w głównej mierze umiejętne posługiwanie się algorytmami. Możesz pojechać na jakieś obozy tematyczne :)

 

Jaki język? No cóż... (xD) Na studiach uczy się różnych języków i technologii. Jeśli przed studiami będziesz programował biegle w powiedzmy 2 czy 3 językach to nauka następnych (pewnie kolejnych 3) przyjdzie Ci łatwo. Więc tym się nie przejmuj - programuj w tym w czym lubisz :)

 

Studiowanie informatyki wygląda tak: matma, matma, jeszcze więcej matmy, podstawy programowania, matma...

No może trochę przesadzam, ale studia raczej nie opierają się na "nauce programowania".

Pozdrawiam,

vo7 (;

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Analizować różne kody możesz pisząc swój własny program. Wiedzy ogólnej "książkowej" można się czepić jak się kompletnie nie wie jak się zabrać za dane zagadnienie. A potem jak już czujesz bluesa to możesz szukać na necie tylko tego co Ci jest potrzebne do danego projektu, a wiedza książkowa (ogólna) o danym zagadnieniu płynie z manuala/wiki/referencji danych bibliotek/języków.

 

Jak nie nudzi Cię wyważanie otwartych drzwi to możesz standardowo napisać grę typu Snake :P Albo ambitniej Arkanoid.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszedłem do dobrego liceum i żałuję ;P. Wiecznie zajmowałem się swoimi projektami programistcznymi... Ciężko to było zgrać z edu.

 

Na studiach masz 2 opcje:

 

-Ryjesz dzień i noc, nie rozwijasz się zawodowo -> dostajesz 2-5

-Zajmujesz się swoimi sprawami i kombinujesz (czasem trzeba się pouczyć), rozwijasz się zawodowo -> dostajesz 2-5

soon Delphi will be only for veterans and finally we all will die at the end…

delphi.dathox.com - nowinki z świata Delphi/Pascala

only programmers and drug dealers call their customers "users"

 

Oto cisza przed burzą, Chwile się dłużą.Z gór schodzi dużo chmur ku podnóżom.Ptaki milaczą, drogi suche jak wiór się kurzą, Ptaki milczą a drogi się kurzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

×
×
  • Utwórz nowe...