Skocz do zawartości

Test SMTP Server


jakubkrol

Polecane posty

Witam wszem i wobec :P

 

Oto mój najnowszy programik:

Test SMTP Server by Amidamaru6669

Pierwsze pytanie: PO CO? Właśnie.. Chodzi o to, że nie jestem zadowolony z wielu darmowych klientów SMTP... Programiści w PHP na pewno to docenią - np. Free SMTP Server dołączany do Krasnala jest jeszcze w miarę znośny, ale już np. Mercury32 Mail, który jest w XAMPP - nie. Obu tym programom brakuje prostego pokazywania zaawansowanych rzeczy i możliwości testu - a to bardzo ważne, gdy sie robi aplikację WEBową, która wysyła wiadomości e-mail.

Dzieki tej aplikacji sprawdzicie wiele parametrów poczty, połączenia, jak i samych wiadomości. Jest możliwość akceptacji, odrzucenia, wyświetlenia błędu - to pozwoli sprawdzić, jak Wasz klient SMTP / skrypt radzi sobie z obsługą błędów itd...

Innymi słowy jest to alternatywa do innych serwerów SMTP :)

 

Więcej opisów itd pod adresem: http://www.mediafire.com/file/jkjizzgn3nz/...Help-Manual.pdf (PDF)

 

Program jest w całości po Angielsku (jest pewnie kilka literówek, ale nie o to się rozchodzi :P ).

 

Może pokażę kilka możliwości na screenach:

Obrazek

Okienko główne - widoczne po dwukrtonym kliknięciu na ikonę w systrayu i kilka innych możliwości... Tutaj widać tak na prawdę wszystkie możliwe opcje oraz główny LOG. Sami możemy wybrać co jest dla nas najważniejszym LOGiem: Detaliczne informacje, same treści przesyłanych wiadomości, same próby autoryzacji, bądź same błędy aplikacji.

 

Obrazek

Jeżeli program jest zminimalizowany, to mamy oczywiście dostęp do klasycznego menu (zresztą całkiem ładne mi wyszło :D), ale wystarczy najechać na ikonę by pojawiło się okienko "Fast infos" (pokazane na screenie wyżej).

Mamy tutaj główny włącznik serwera oraz trzy "żaróweczki" z głównego okienka (w tamtym PDFie są dokładnie opisane, co znaczą).

Oprócz tego są przyciski od najważniejszych funkcji, tekst tryb serwera i licznik prób autoryzacji oraz wysyłania.

 

Obrazek

A oto okienko "Send test e-mail" - chcesz szybko coś sprawdzić, przetestować, nie chce Ci się wbić do klienta pocztowego, bądź pisać skrypt - włączasz to okienko i... wysyłasz! (ewentualnie ustawiasz inne parametry).

Pod spodem znajduje się dokładny LOG klienta SMTP.

 

Obrazek

Bardzo pr0 wygląda, ale jest proste ;) Gdy obok listy LOGów wybrałeś "More" lub wybrałeś odpowiednie menu - pojawia się lista posortowanych LOGów, do których chcesz mieć dostęp. Możesz otworzyć poszczególne z nich, bądź użyć opcji otworzenia wszystkich naraz :) Z tego miejsca jest łatwo zdobyć wymagane informacje - np. same adresy, które przesyłały, bądź wyniki prób SPF.

 

Obrazek

Nauka to podstawa! :P W tym miejscu wszystkie eventy i właściwości komponentu serwera do wglądu. Odświeżane za każdym pokazaniem tego okienka.

 

Obrazek

Jedno z okienek NARZĘDZI programu - wyszukuje w systemie (w rejestrze ofc) kilka znanych serwerów i pozwala je zastąpić. Oczywiście stare serwery pozostają (o ile zostawimy odpowiednie zaznaczenia) - jako backup.

Np. u mnie na screenie wykrył Mercurego, zaznaczyłem go, zastąpiłem - od teraz w XAMPP włącza się automatycznie mój serwer zamiast Mercurego, chociaż XAMPP nie widzi różnicy ;)

 

Co jeszcze?

Warto jeszcze wspomnieć, że ikona w zasobniku systemowym może przybierać kilka form - w zależności od trybu i zadań do wykonania.

 

Wszystkiemu przyświecał cel, by jak najwygodniej testować wysyłanie e-mailów.

 

 

Minusy...

No właśnie :P

1. Nie ma obsługi SSL, nawet OpenSSL i wątpię, że będzie ;)

2. Co poniektórzy bardziej spostrzegawczy na pewno to zauważyli: serwer to nic innego jak IdSMTPServer - teraz pytanie dlaczego. Już tłumaczę: ten serwer NIE MUSI być wydajny nie wiadomo jak (i tak jest cholernie szybki) - to tylko testowy. jednak jeżeli będzie większe zainteresowanie programem to nie ma problemu, by przepisać to np. na ISCy.

 

 

Plany

1. Jeżeli będzie zainteresowanie to na pewno powstanie dedykowana wersja na Linuxa, będzie się trochę różniła (szczególnie interfejsem i brakiem możliwości zastąpienia innych serwerów z automatu), ale funkcjonalność będzie ta sama.

2. Jeżeli będzie zainteresowanie, to dojdzie obsługa TLS (póki co server kulturalnie zwraca, że brak obsługi TLS :P)

 

 

W programie znajduje się także krótka "Księga wiedzy SMTP" - zawierająca polecenia SMTP oraz kody zwrotne - wraz z wytłumaczeniem.

 

 

Zapraszam do zapoznania się z moim nowym dzieckiem :P

 

http://www.mediafire.com/file/y02zt3eeik0/...idamaru6669.zip (zip z instalatorem)

 

 

Zapraszam do komentowania oraz zadawania pytań (również tych stricte związanych z programowaniem :) )

 

 

A niedługo zrobię stronę na sourceforge lub Google Code i wrzucę więcej opisów itd... :)

 

 

 

Copyright 2010 by Jakub Król (Amidamaru6669)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

×
×
  • Utwórz nowe...