Skocz do zawartości

Symulacje numeryczne


ktoś

Polecane posty

Z okazji pojawienia się na reszcie pewnej ilości wolnego czasu, uznałem, że wypadałoby odnaleść nieco zakurzone kompilatory. Po przetrzepaniu $PATH padło na FORTRANa. Zacząłem sobie coś tam dłubać, bawić się w generowanie puntów do wyplotowania itp.

Jak za pewne dobrze wiecie, wyniki symulacji w postaci numerycznej jak bardzo dokłane by nie były, są kiepskim materiałem do obserwacji badanego zjawiska. W tym momencie z pomocą przychodzi kst, albo gnuplot. Jeżeli wyniki nadają się do przedstawienia na wykresie 2D, to mamy czytelną formę z rodzaju full-wypas

Dla bardziej złożonych rzeczy odpowiednie są wykresy 3D - praktycznie zawsze da się to tak obrócić, żeby rzut na ekran wyglądał chociaż znośnie.

Schody jednak zaczynają się w momencie, gdy trzeba pokazać ruch. Jasne, mogę zrobić serię zrzutów, ale to przypomina dzielenie wykresu 3D na plasterki i pokazywanie każdego z osobna - jest nieczytelne.

 

Pytanie brzmi: czy znalazłaby się jakaś dusza mająca kilka minut na napisanie wizualizacji?

Wyświetlone ma być kilka punktów (aktualnie 10 - na pewno nie będzie dużo więcej - nie chodzi mi o generowanie szumu) poruszających się przez bezkres ekranu.

Wydaje mi się, że najprościej jest ustawić potok. A więc dane do wyświetlenia podawane na stdin.

Żaden parametr nie powtórzy się w kolejnych iteracjach, więc opis każdego punktu będzie zawierał obie współrzędne.

Wyświetlanie może być zrobione nawet w okienku konsoli - nawet w sumie ciekawiej by było, program działający bez serwera X ;)

 

Fakt, w ostateczności mogę uruchomić taśmę montarzową filmu animowanego (i zrobię to, jeżeli nie będzie innej opcji), tylko poco strzelać do komara z armaty?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

×
×
  • Utwórz nowe...