Skocz do zawartości

[Pascal] Nowy dialekt


HNB

Polecane posty

Programując już x czasu, nie znalazłem dla siebie języka. Smutna rzeczywistość. Nie ma nic gorszego gdy doprowadzasz kompilator do czerwoności i wściekasz się że ktoś kto tworzył kompilator i język nie przewidział twojej gimnastyki leksykalnej w całości zgodnej z wyznaczoną składnią... Czy to Delphi z zaawansowaną circular reference, czy brak możliwości klauzulowa rozwijanych metod dla metod anonimowych przy implementowaniu ich w klasach... Czy w C# nierozróżnianie inkrementacji/dekrementacji przedrostkowej od przyrostkowej przy niejawnym rzutowaniu gdy to wszystko przeciążamy :/

 

Bieda i posucha. Masa błędów.

 

Brakuje mi języka nowej generacji, czegoś jak Pascal++ , kompilatora napisanego z głową, godnego następcy staruszka Pascala/Object Pascala . Też macie takie odczucia? Bo ja na rynku pomimo mnogości czuję niedosyt języków. Zwłaszcza Pascala.

 

Co byście wrzucili w taki język?

soon Delphi will be only for veterans and finally we all will die at the end…

delphi.dathox.com - nowinki z świata Delphi/Pascala

only programmers and drug dealers call their customers "users"

 

Oto cisza przed burzą, Chwile się dłużą.Z gór schodzi dużo chmur ku podnóżom.Ptaki milaczą, drogi suche jak wiór się kurzą, Ptaki milczą a drogi się kurzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi w Delphi brakuje:

- szablonów (tak są w 2009, ale rozważam zbiór języków darmowych :D)

- w rekordach domyślnych konstruktów (są w NET)

- miło by było mieć, że obiekt dowolnej klasy można zamienić w strigna i z powrotem (jak serializable w Javie). Aby zapis obiektów jak się pisze np. grę nie wymagał pisania dla każdej klasy loada i save-a

Więcej grzechów nie pamiętam

Baza tysięcy lotnisk: http://airportsbase.com

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi brakuje block stripping i innych rozszerzeń któych mam wypisanych z 9 stron ;)

 

moja własna inwencja. Połączenie bloków z Pythona z tymi w Delphi, taki bonus dla ładnie formatujących kod

 

zamiast

procedure x(a: ty);
begin
 while true do
 begin
   if true then
   begin
         { jakieś polecenia }
   end;
   { jakieś polecenia }
 end;
end;zZaYH
NJN[HYHYYH[ZYmX[XHB[ZYmX[XHB[[

 

gramatycznie możliwe do wykonania. Trochę wolniejsza kompilacja i kilka dwuznaczności więc trzeba by się pilnować ;). Tylko dla Pro.

 

Force - chodzi o serializację klas? masz serializację klas, można zapisywać dowolne klasy i do stringa i binarnie, bez dodatkowych metod load i save. W DaThoX cały particle na tym napisałem. Jak Spider odgrzebie moje arty o tym co je pisałem dla niego i do książki to można wgrać na unita.

soon Delphi will be only for veterans and finally we all will die at the end…

delphi.dathox.com - nowinki z świata Delphi/Pascala

only programmers and drug dealers call their customers "users"

 

Oto cisza przed burzą, Chwile się dłużą.Z gór schodzi dużo chmur ku podnóżom.Ptaki milaczą, drogi suche jak wiór się kurzą, Ptaki milczą a drogi się kurzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mnie te bloki z Pythona nie przemawiają. Równie dobrze można pisać jak Toster, czyli "begin" w tej samej linijce do "do", "then" itp., ale i tak dla mnie spada czytelność kodu.

Edit:

I przydałoby sie móc definiować przyjaźnie jak w c++. Wiem, że w Delphi klasy mogą w ramach jednego modułu odwoływać się do protected i private, ale czasami klasy muszą być w różnych modułach. Jest to jednak mała rzecz bez której da się żyć.

Baza tysięcy lotnisk: http://airportsbase.com

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brainer: autorzy kompilatora uważają że to niepotrzebne i że można kombinować z tym przez rekordy (pewnie ściema na odczepne żeby nie komplikować swojej pracy)

 

Force: od tego masz w Delphi technologię "class spoofing" i zaprzyjaźniona część umieszczasz w protected.

soon Delphi will be only for veterans and finally we all will die at the end…

delphi.dathox.com - nowinki z świata Delphi/Pascala

only programmers and drug dealers call their customers "users"

 

Oto cisza przed burzą, Chwile się dłużą.Z gór schodzi dużo chmur ku podnóżom.Ptaki milaczą, drogi suche jak wiór się kurzą, Ptaki milczą a drogi się kurzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Force: Class Spoofing - tam gdzie potrzebujesz dostępu w innym unicie z sekcji protected zadanej klasy piszesz :

 

type TCS_SomeClass = class(TSomeClass); // by HNB xD

 

Rzadko stosowana i zapomniana technika ;)

soon Delphi will be only for veterans and finally we all will die at the end…

delphi.dathox.com - nowinki z świata Delphi/Pascala

only programmers and drug dealers call their customers "users"

 

Oto cisza przed burzą, Chwile się dłużą.Z gór schodzi dużo chmur ku podnóżom.Ptaki milaczą, drogi suche jak wiór się kurzą, Ptaki milczą a drogi się kurzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brainer: autorzy kompilatora uważają że to niepotrzebne i że można kombinować z tym przez rekordy (pewnie ściema na odczepne żeby nie komplikować swojej pracy)

Pewnie masz rację...

 

W ogóle dla mnie umożliwienie dodawania metod do rekordów to troszeczkę przegięcie. Czyż nie od tego były obiekty - przestarzały element Pascala? :huh:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie te wszystkie dodatki :) w Delphi to jawne odchodzenie od znanego nam Pascala :) Mnie to wygląda, że programiści Delphi ;] raczej chcą coś swojego stworzyć niż ulepszać Pascala ;] Czemu takie wybryki w C++ nie robią ?? ;P chyba, że o czymś nie wiem... :)

Jak dla mnie najlepsza, ostatnia wersja normalnego Object Pascala w Delphi to skończyła się na D7 :) i obecnie nic nowszego nie używam :)

A tak na marginesie :P FPC RLZ!!! :)

Prawdziwy programista wiesza sie wraz ze swoim programem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie te wszystkie dodatki :) w Delphi to jawne odchodzenie od znanego nam Pascala :) Mnie to wygląda, że programiści Delphi ;] raczej chcą coś swojego stworzyć niż ulepszać Pascala ;] Czemu takie wybryki w C++ nie robią ?? ;P chyba, że o czymś nie wiem... :)

Jak dla mnie najlepsza, ostatnia wersja normalnego Object Pascala w Delphi to skończyła się na D7 :) i obecnie nic nowszego nie używam :)

A tak na marginesie :P FPC RLZ!!! :)

Zatrzymanie się na Delphi 7 byłoby kiepskim pomysłem. Od tej wersji wprowadzano wiele rzeczy, które są standardem w językach programowania. No i IDE z Delphi 7 a to z Turbo Delphi to dwie różne bajki, to od D7 to koszmar:D

Baza tysięcy lotnisk: http://airportsbase.com

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Force. Trzeba się przyzwyczaić. Później D6/7 po przestawieniu na to nowe IDE wydaje się prostym edytorem tekstu i trudno się odzwyczaić od nowego IDE.

 

Ale o gustach się nie dyskutuje ;). D6/7 też ma swój urok ^^

soon Delphi will be only for veterans and finally we all will die at the end…

delphi.dathox.com - nowinki z świata Delphi/Pascala

only programmers and drug dealers call their customers "users"

 

Oto cisza przed burzą, Chwile się dłużą.Z gór schodzi dużo chmur ku podnóżom.Ptaki milaczą, drogi suche jak wiór się kurzą, Ptaki milczą a drogi się kurzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

×
×
  • Utwórz nowe...