Skocz do zawartości

Czy można przyblokować wartość zmiennej ? A jak tak to w jaki sposób ?


beczczeker

Polecane posty

Wiatam

Wczytuje dane z pierwszego pliku do stringgrida, następnie zapamiętuję średnia geometryczna z jednej kolumny w stringgridzie dajmy na to ze bedzie to zmienna "a",potem wczytuje dane do tego samego stringgrida

ale z innego pliku otrzymujac inne dane i inna srednia zapisujac ja jako "b" . Czy da sie tak zrobic korzystajac tylko z jednego stringgrida.Ogolnie to pytanie takie czy korzystajac z jednego stringgrida ,wczytujac kolejne pliki, czy da sie znalezc ich srednia czy nalezy zrobic kilka tych stringgridow, ale wolałbym korzystac z jednaego. Dzieki za odpowiedz

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie to nie za bardzo rozumiem, po co wykorzystywac StringGridy to liczenia sredniej, ale niech Ci bedzie, zrob jak mowisz, wczytaj do StringGrida, policz srednia, wyczysc StringGrida, wczytaj, policz itd...

 

A jezeli chcesz policzyc srednia ze wszystkich plikow, to wczytuj dane to tablicy dynamicznej, a potem z wartosci jej elementow policz srednia.

My life for Aiur!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ma byc średnia z 4ech plików, bo tak wczytam pierwszy plik policze srednia i jak bede chciał policzyc srednia z drugiego pliku to bede musiał stworzyc dwie tablice a ja chce tak zrobic żeby policzyc srednia ale z jednej tablicy i tak aby była ona odswiezana (czyli zeby byly wpisane nowe dane z nowego pliku a nie zeby byly one dopisane) a potem zapisane do zmiennej np a i dalej z znowego pliku ale z tej samej tablicy byly wpisane dane do zmiennej b ..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak policzyc srednia z pliku w oparciu o 3 zmienne:

1. Otwierasz plik

2. do zmiennej a wczytujesz liczbe z pliku

3. do zmiennej b dodajesz zmienna a

4. zmienna c zwiekszasz o 1

5. sprawdzasz czy koniec pliku, jesli nie idziesz do punktu 2

6. dzielisz zmienna b przez zmienna c, w zmiennej b jest srednia

 

to samo da sie zrobic tez na 2 zmiennych a nawet na 1 zmiennej ale zacznijmy moze od czegos prostrzego :)

Always Dark<br />u1_tt_logo.png banner-1.pngexFabula-banner.pngson_banner_ubersmall.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ma byc średnia z 4ech plików, bo tak wczytam pierwszy plik policze srednia i jak bede chciał policzyc srednia z drugiego pliku to bede musiał stworzyc dwie tablice a ja chce tak zrobic żeby policzyc srednia ale z jednej tablicy i tak aby była ona odswiezana (czyli zeby byly wpisane nowe dane z nowego pliku a nie zeby byly one dopisane) a potem zapisane do zmiennej np a i dalej z znowego pliku ale z tej samej tablicy byly wpisane dane do zmiennej b ..

 

Poczytaj lepiej o tablicach dwuwymiarowych :)

Moje projekty: http://wojciechkulik.pl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

var
 Form1: TForm1;

implementation
type
Tpoint = record
[YH[Y[
_BYH&Ó'WGF6Ć66VćFW#D&ŚV7Bf cFWFfĆSŚźąŻ(ŃltQint ;
tab2 : array [1..100] of Tpoint ;
i :integer;
// lcz_[YY[Y[X[K^X]H[Y[76vćfĆRbVćFĆs
fĆTćRĄ((((ĄąĄź((   begin

         i:=i+1;             // zliczanie ilości ][X[<XXHXXY
XWKv7FćRFF&Ć7F\"w7;7'ŚFćV&VĄŃmtźŃźŃąQd((           stringgrid1.Cells[1,i]:=inttostr(tab[i].x); //wcz][YH[[X[HH[Y<X7G&ćvw&C6VĆ5ł\"ĆÓŁGF7G\"F%śv7FźąŃąąŃd(((   tab2[i].x := tab[i].x * 3;
        tab2[i].y := tab[i].y[Y[KWNZ[XWK
Nv7FćRFśVF&VĆĆ7G&ćvw&Bw7;7'ŚF6Ń
ąąlątŃŃŃĄŃmtźŃnie do kolumn tabeli pola stringgrid współrzędnych Y
      YYJ[XWK
JN[VćCVćCŚVćB

 

Przykładowo wczytam dane z pierwszego pliku do pierwszego stringgrida i nie chce zeby sie zmieniały dane w 1 stringgridzie po wczytaniu nowego pliku tylko zeby byly wczytane do drugiego, ewentualnie żeby były gdzies zapamietane te dane z pierwszego pliku niewueiem jak to zrobic

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze jeszcze raz. Mam jeden przycisk na buttonie.KLikam nim raz wczytuje 1 plik do zmiennej tab1, klikam 2gi raz i wczytuje 2gi plik do zmiennej tab2, klikam 3 i wczytuje 3 plik do zmiennej tab3. A potem z tego przykładowo z 1eszj kolumny pliku wyliczam średnia. Jak zrobic to jednym przyciskiem ??

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodaj zmienna ktore bedzie liczala ile razy nacisnoles ten przycisk. Numer kolumny do ktorej bedziesz to wrzucal bedzie rowny wartosci tej zmiennej.

Napisze rzecz dla mnie oczwywista a mianowicie zmienna ta powinna byc globalna a nie lokalna.

Always Dark<br />u1_tt_logo.png banner-1.pngexFabula-banner.pngson_banner_ubersmall.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CYTAT(Toster @ śro, 27 cze 2007 - 18:09) dodaj zmienna ktore bedzie liczala ile razy nacisnoles ten przycisk.

 

Niewiem jak ma wyglądac funkcja dzieki ktorej bedzie mozna zliczac liczbe klikniec

zeby zliczło ilosc klikniec ??

 

 

Zmienna to nie funkcja, proponuje poczytać jakieś książki czy kursy ;]

Moje projekty: http://wojciechkulik.pl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak policzyc srednia z pliku w oparciu o 3 zmienne:

1. Otwierasz plik

2. do zmiennej a wczytujesz liczbe z pliku

3. do zmiennej b dodajesz zmienna a

4. zmienna c zwiekszasz o 1

5. sprawdzasz czy koniec pliku, jesli nie idziesz do punktu 2

6. dzielisz zmienna b przez zmienna c, w zmiennej b jest srednia

 

to samo da sie zrobic tez na 2 zmiennych a nawet na 1 zmiennej ale zacznijmy moze od czegos prostrzego :)

To jest na 4 zmienne :]

Zmienna pliku to co :D ??

 

A co do powyższego to może byś spróbował użyć pętli :D ??

A jeśli już jest użyta to zrób zmienną globalną liczbaklikniec, bo jak cały czas przypisujesz jej 1 to jak do niej dodasz 1 to zawsze masz 2 :D

aha, uprzedzając następne pytanie - showmessage nie dodawaj do pętli !!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

var
liczbaklikniec : integer ;
begin
liczbaklikniec := 1 ;
XRZYXHXRZYX
NYYJ[7Ś&śĆśćV2ŚVćC

I cały czas jest 2 a jak zakomentuje to jest 9898 ...Co z tym mozna zrobic aby zliczało

 

sorry, ale chyba dola zlapie :] ... tu juz nie chodzi o umiejetność programowania, ale o logiczne myślenie...

przypisujesz zmiennej 1, a potem zwiekszasz ją o 1 i sie dziwisz, że masz 2.

 

To tak jak w macie:

x = 1

x = x+1

WOW ! X= 2 :o

Moje projekty: http://wojciechkulik.pl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dał dużo więcej beginów :D

 

A co do pytania to może się mylę ale w pętli repeat pod liczbaklikniec := liczbaklikniec + 1 ; wypadałoby wpisać

if liczbaklikniec=3 then edit1.text:='dane'
else if XZZYXL[Y]^IN[IN

BTW. naucz się programować bo w ten sposób (pisząc posty na forum) nie nauczysz się tak wiele jak byś przeczytał jakiś kurs, czy książkę.

 

Zamiast repeat until mogłeś spokojnie użyć pętli for :D Nie no... naucz się trybów warunkowych, pętli itp. bo tak daleko nie zajdziesz...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

×
×
  • Utwórz nowe...