Skocz do zawartości

[delphi] Od czego zaczac?


Athun

Polecane posty

  • Odpowiedzi 52
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

O ilę pamiętam bo z D7 korzystałem dawno to on w ogóle na początku nie odpalał się dopóki nie wpisałeś SN i Authorization Key czy jakoś tak albo nie wrzuciłeś jakiegoś tam pliczku do katalogu usera a skoro już to zrobiłeś i działa to powinien normalnie działać.

Ot taka mini-strona moja po godzinach :)http://www.wnetrzekuchni.pl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lol, chyba zapomnielisie o tym co bylo jak zaczynaliscie.

HNB: Powiedz mi co z tego co wymieniles uzywales, na samym poczatku jak zaczynales programowac? Czy o to chodzi zeby zaczynac powiedzmy od Delphi 2006 bo ma najwieksze mozliwosci? i co ci z tych mozliwosci, jesli poczatkujacy nic z tego nie wykozysta.

 

Tsr: Ja tez nie wyobrazam sobie TERAZ programowania innego niz obiektowego. Ale to jest TERAZ powiedz mi czy jak zaczynales przygode z programowaniem to odrazu pisales obiektowo? Czy minelo sporo czasu zanim do tego doszedles?

 

VCL no sa zajebiste ale po co poczatkujacym jesli nie wiedza jak to dziala?

 

Piszecie juz o troche wyzszym poziomie o bajerach ktore daje nam kompilator a nie o podstawach, nie wiem jak wy, ale najwiekszym moim problemem jak zaczynalem to nie byla skladnia czy cos takiego, problemem bylo to zeby nauczyc sie to wykozystywac, zeby zaczac myslec jak "programista" i tu glownie chodzilo o algorytymy, przy wiekszych sie gubiłem, wiekszosc programow na poczatku ktore sam wymyslalem nie dzialala mi na poczatku i to nie z winy z tego ze nie znalem podstaw, raczej z winy ze tego do konca nie rozumialem jak dziala.

 

Przyklad: na ircu jest jakis gosciu ktory zaczyna i z tego co pamietam ostatnio mial problem z tworzeniem najzwyklejszesz funkcji, bo nie rozumial jak to wszystko dziala.

 

Tak samo moge powiedziec zeby zaczynac od BASICa, zeby nauczyc sie jak to dziala. I moge sie zalozyc ze czas poswiecony dla Basica wtedy nie bedzie czasem straconym.

 

Dlaczego na poczatku powiedzialem ze TP? bo moim zdaniem do zaczecia nauki jest swietny, na pewno nauczy cie podstaw ktore sa nizbedne. I jego wielkim plusem jest to ze jest dla trybu rzeczywistego ktory jest prosty i poczatkujacy moze sie nim pobawic znajac tylko podstawy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest potrzebne :P, ale jak ktoś pisze że składnia Delphi = TP to po prostu pakować walizki i do UK.- nie mogłem tak tego zostawić ;)

 

TP jest dobry, sam od niego zaczynałem ;P. Delphi czy TP. W Delphi też można się uczyć jak w TP (mniej więcej) File>New>Other...>Console Application i ok.

 

Optymalne będzie Delphi 7.

soon Delphi will be only for veterans and finally we all will die at the end…

delphi.dathox.com - nowinki z świata Delphi/Pascala

only programmers and drug dealers call their customers "users"

 

Oto cisza przed burzą, Chwile się dłużą.Z gór schodzi dużo chmur ku podnóżom.Ptaki milaczą, drogi suche jak wiór się kurzą, Ptaki milczą a drogi się kurzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co kto woli ;), mi nie podobało się to że nie mogłem dać normalnej ikonki w plikach exe 16 bitowych (tylko do skrótów :()

soon Delphi will be only for veterans and finally we all will die at the end…

delphi.dathox.com - nowinki z świata Delphi/Pascala

only programmers and drug dealers call their customers "users"

 

Oto cisza przed burzą, Chwile się dłużą.Z gór schodzi dużo chmur ku podnóżom.Ptaki milaczą, drogi suche jak wiór się kurzą, Ptaki milczą a drogi się kurzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HNB

Poszukałem trochę po necie definicji składni języka i znalazłem cos takiego:

 

http://4programmers.net/Delphi/Składnia_języka

 

I jeśli dobrze zrozumiałem to jednak składnia to jest sposób zapisu a nie funkcje jakie język udostępnia.

 

PS. sorry za OT ;P

"Bogowie to bugi ludzkich umysłów" Gifanonim ®

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gif: czyli mam rację :P, bo to jest specyficzny sposób zapisu właściwy dla Delphi a nie funkcje jakie udostępnia (więc wspomniane bajery tworzą język nowej generacji :P, jeśli przeczysz że rzeczy jakie wymieniłem są tylko funkcjami jakie udostępnia to równie dobrze możesz stwierdzić że Delphi nie istnieje bo wykluczając array of, threadvar, operator, inteface możesz wykluczyć begin, end, var bo są na tej samej płaszczyźnie :P, tworzą sposób zapisu - wszystko to zresztą jest funkcjonalnością jaką nam oferuje OP). Jeśli chcesz kontynuować polemikę na ten temat zrób lepiej nowy temat bo uzurpator ;) Iskar go za chwilę zamknie ;P

 

A kurs wygląda ok :P, im więcej przeczytasz różnych kursów tym więcej się nauczysz :)

soon Delphi will be only for veterans and finally we all will die at the end…

delphi.dathox.com - nowinki z świata Delphi/Pascala

only programmers and drug dealers call their customers "users"

 

Oto cisza przed burzą, Chwile się dłużą.Z gór schodzi dużo chmur ku podnóżom.Ptaki milaczą, drogi suche jak wiór się kurzą, Ptaki milczą a drogi się kurzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ;)

Chciałem tylko potrzeć głosy tutejszych .. ja tez zaczynałem od TP i popieram tą metodę nauki ;)

W końcu najpierw trzeba zrozumieć te wszystkie zmienne, stałe, pętle i inne podstawowe elementy języka i do tego doskonale nadaje się TP :) po za tym jak są jakieś kursy do Delphi to raczej bez zabawy w konsoli tylko obiektowo i z VCL. w TP takiej możliwości nie ma.. musisz kodzić :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tez zaczynałem od TP i popieram tą metodę nauki ;)

niech zgadnę

chodziłeś do liceum informatycznego :)

tam zawsze męczą z tym TP

ja zaczynałem od delphi i jakoś zrozumiałem te wszystkie pętle stałe i zmienne

a co do tego ze w delphi nauczysz się klikać na nie kodzić ...

hmmmmm....

udogodnienia są po to żeby z nich korzystać

ja proponuje się cofnąć do asm w tym nie masz żadnego klikania, tylko kodzenie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CYTAT(sazian @ nie, 10 cze 2007 - 10:51) <{POST_SNAPBACK}>niech zgadnę

chodziłeś do liceum informatycznego :)

tam zawsze męczą z tym TP

 

pudło :D kiedyś tam to niby zaczynałem jeszcze od Basica .. ale nie przypadł mi coś do gustu :P

To było dawno.. jeszcze netu nie miałem.. i programowałem w tym co miałem :P moje pierwsze spotkanie z komponentami odbyło się poprzez Visual Basic'a dla Aplikacji znajdującego się w Wordzie :lol: .. Niby niezły bałagan.. ale jednak to wszystko mi pomogło w nauce Delphi, bo jakieś tam podstawy już były :D

 

CYTAT(sazian @ nie, 10 cze 2007 - 10:51) <{POST_SNAPBACK}>ja zaczynałem od delphi i jakoś zrozumiałem te wszystkie pętle stałe i zmienne

w zasadzie obojętnie w czym zaczynasz byle żeby kodzić :D

 

CYTAT(sazian @ nie, 10 cze 2007 - 10:51) <{POST_SNAPBACK}>udogodnienia są po to żeby z nich korzystać

niby tak.. ale gdybym ja zaczynał w Delphi to pewnie bym dla przykładu.. wczytywał każdy plik tekstowy przy użyciu Memo.Lines.LoadFromFile a o AssignFile bym w ogóle nie słyszał :D .. ale ja to ja ;)

 

ja proponuje się cofnąć do asm w tym nie masz żadnego klikania, tylko kodzenie

nice joke :lol:

 

ps. nie wiedziałem że jest tu ograniczenie emotek.. ehh a ja je tak bardzo kocham ;(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niby tak.. ale gdybym ja zaczynał w Delphi to pewnie bym dla przykładu.. wczytywał każdy plik tekstowy przy użyciu Memo.Lines.LoadFromFile a o AssignFile bym w ogóle nie słyszał :D

 

No ba, ja do pewnego czasu tak miałem ^_^ Na szczęście w porę się opanowałem...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się włączę do rozmowy...

 

Jak się zaczyna od Delphi to potem raczej trudno jest nauczyć się tworzenia zaawansowanych aplikacji... Dlaczego? Bo nie wie się na czym polega algorytmika! W Delphi jest VCL, który robi wszystko za nas (prawie)... Wbudowane funkcje sortowania, przeszukiwania itd... - wszystko podane na tacy...

 

Jednak gdy przyjdzie czas na coś większego, gdy będzie się musieć samemu napisać jakąś kontrolkę, albo opracować jakąś złożoną funkcję to będzie problem... Bo przecież skąd będzie się wiedzieć na czym polega np. przeszukiwanie grafów, aproksymacja, rachunek prawdopodobieństwa, kombinatoryjka, o co chodzi w drzewach binarnych, programowaniu dynamicznym, geometrii obliczeniowej, itd...?

Musimy myśleć do przodu... Na samym VCL-u programowanie się nie kończy... Tu nie chodzi o to, by sobie poukładać ładnie konkretne elementy. Tu chodzi o to by je zaprogramować...

 

Jak myślicie skąd na forach jest tyle pytań typu: Jak to zrobić? Dlaczego ten kod mi nie działa? Czy ktoś może za mnie napisać ten kod? Często te pytania dotyczą takich banalnych spraw, że aż płakać się chce... Skąd to wynika? Właśnie z tego, że ludzie zaczynający właśnie od Delphi nie mają w ogóle pojęcia co to są tablice, zmienne, pętle, instrukcje warunkowe... A jeśli wiedzą to nie umieją ich wykorzystać w praktyce... A pascal właśnie tego uczy! Tylko tego... Tam nie ma żadnej zabawy w układanie klocków... Tam jest programowanie w pełni tego słowa znaczeniu...

Dlatego w pełni popieram naukę najpierw pascala, a potem delphiego...

 

Trochę długi mi post wyszedł, ale co tam :P

Piszę proste programy i stronki internetowe na zlecenie, zaliczenie...

Delphi, Pascal, C++, (X)HTML, CSS, trochę PHP, Javascript i MySQL

Kontakt: gg:1477872 e-mail: lewymati@wp.pl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee tam...

 

Jak zaczniesz programowac w delphi i na poczatku zajmiesz sie aplikacjami konsolowymi to tez sie nauczysz ;p w kazdym razie nie jest wazne co IDE udostepnia tylko jak bardzo sie w kod zaglebiamy ;)

 

ale fakt jest jeden VCL to ZŁO! xD

"Bogowie to bugi ludzkich umysłów" Gifanonim ®

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do VCL trzeba dorosnąć :P, popieram TP ;)

soon Delphi will be only for veterans and finally we all will die at the end…

delphi.dathox.com - nowinki z świata Delphi/Pascala

only programmers and drug dealers call their customers "users"

 

Oto cisza przed burzą, Chwile się dłużą.Z gór schodzi dużo chmur ku podnóżom.Ptaki milaczą, drogi suche jak wiór się kurzą, Ptaki milczą a drogi się kurzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

×
×
  • Utwórz nowe...