Skocz do zawartości

(Delphi) OpenGL


kompustelnik

Polecane posty

Wiem ze to co napisze moze wzbudzic kontrowersje wsrod nie jednego uzytkownika forum unit1 no ale coz...

Otoz faktem jest ze jestem prozniakiem :)

Wlasnie chce zaczac z OpenGL w Delphi. Wiem ze sa google (nawet tam zagladnalem :P ) ale jest w

3 dupy stronek w przeroznych jezykach ale nie ma tej esencji ktora chce wydobyc z google. Mianowicie

kurs OpenGL od podstaw. Znalazlem jedna stronke ale mam strasznie wybredny gust.

 

No i z racji iz jestem prozniakiem moze ktos juz zna dobra stronke o OGL'u dla Delphi?

( j. angielski lub polski)

 

Pozdrawiam! ;)

Pisze programy na zlecenia. Tanio!

Delphi, Pascal.

Kontakt:

- (gg) 736483

- (email) kondor20@op.pl light92@o2.pl

- Strona domowa

Wszystko do uzgodnienia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.delphigl.com/

http://www.aklimx.sppieniezno.pl/nehepl/index.php

http://nehe.gamedev.net/

http://www.sulaco.co.za/opengl.htm

http://www.unit1.pl

http://www.delphi3d.net/

http://dimmension3.spine.pl/

 

Jedna strona po niemiecku chyba, w google jest tego cała masa . Naucz sie podstaw C++, bo w wiekszosci przykłady są w własnie w nim ale w Delphi też jest całkiem sporo ;)

Lubię cytryny !

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak niechce ci się szukać po necie to zaopatrz się w książkę jakąś o OpenGL-u. Na necie możesz znaleźć ebooki ew. możesz poszukać: "OpenGL - programowanie Gier" jednak o ile się nie myle skończył sie nakład w helionie. Tylko, że wszystkie książki będą miały kod w c++. Jedyna książka o OpenGL pod Delphi w Polsce miała tytuł: "OpenGL - ćwiczenia" mam ją osobiście i nie polecam nikomu kompletnie.

Ot taka mini-strona moja po godzinach :)http://www.wnetrzekuchni.pl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"OpenGL Programowanie Gier" - cięzko znalesc, wiem z własnego doswiadczenia :P (może sie trafi nikiedy na allegro).

 

"OpenGL Ćwiczenia" - też ją mam, syyf jakich mało :D

 

Co do ebooków :

http://forum.unit1.pl/Beczka-Darmowe-E-booki-t1263.html

 

Tam masz zajebis** książki ;)

 

Edit :

Swoją drogą przez te euro 2012 może ktoś zainwestuje w polską księgarnie :P fajnie by było... bo ksiazki z amazona czy czegoś kosztują troche :/

Lubię cytryny !

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak niechce ci się szukać po necie to zaopatrz się w książkę jakąś o OpenGL-u. Na necie możesz znaleźć ebooki ew. możesz poszukać: "OpenGL - programowanie Gier" jednak o ile się nie myle skończył sie nakład w helionie. Tylko, że wszystkie książki będą miały kod w c++. Jedyna książka o OpenGL pod Delphi w Polsce miała tytuł: "OpenGL - ćwiczenia" mam ją osobiście i nie polecam nikomu kompletnie.

 

Nie jest to jedyna pozycja drogi kolega ;P

 

tez mam ten syf "OpenGL ćwiczenia" fakt faktem jest to tragiczna pozycja ale jedyny problem jaki ci sprawi to zamienianie stałych na zmienne bo od 4 rozdziału autor zaczął je tak traktować :P no i jest parę literówek w nazwach ale to juz kompilator wyłapuje i łatwo się poprawia ;)

 

z polskich pozycji mam jeszcze

 

"OpenGL Leksykon kieszonkowy" - mała książeczka za jedyne 12,90zl jest ładny opis wszystkich funkcji i przykłady w Delphi, wszystko masz objaśnione i pomimo małych rozmiarów wiedza w tym jest dość spora bo nawet są przykłady jak ładować modele zrobione w 3DSMax'ie. Książka jest ciągle dostępna przynajmniej jeszcze wczoraj widziałem ja w księgarni kolo mojej uczelni (AGH Kraków) ;)

 

co do internetowych to na pewno powinieneś nehe odwiedzić jest to strona anglojęzyczna i przykłady opisywane są w Cepie ale są one przetłumaczone na chyba każdy język programowania ;P wiec wystarczy ściągnąć i przeanalizować kod (link w poście Iskara).

"Bogowie to bugi ludzkich umysłów" Gifanonim ®

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie chce zaczac z OpenGL w Delphi.

 

Co ma jedno do drugiego nie ma sensu wybierać czy coś jest w c++ czy w delphi ucząc się pisac pod opengla. Jak chcesz sie uczyć to sie ucz, a jesli masz zamiar sie ślizgac na gotowcach to szukaj sobie ich sam.

 

Pozdrawiam

Spider ^*^

www.spider.dathox.com :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OpenGL Red Book :D

To jest dobra książka ;D

A Programowanie Gier wystawiłem na Allegro niedawno ;) zaraz po wystawieniu na drugi dzień koleś skorzystał z opcji kup teraz ;)

Red Book jest w pdf'ie gdzieś na necie ;)

Ale programiści muszą znać język angielski obowiązkowo !!

Więc dla początkujących programistów na początek polecę naukę tego pięknego języka ;)

Na nehe są tutoriale od podstaw, są przykłady przerobione do Delphi...

Ale te funkcje itp.... wszystko jest lepiej pod C++, bo masz większy zakres wszystkich kursów, właśnie taka była moja przygoda przejścia z Delphi na C++... pomyślałem, że skoro tylko początek się pisze inaczej, a resztę tak samo to można by się przesiąść na C++ z pisaniem projektu... i to zrobiłem. No i nie żałuję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrazek

To moje ostatnie dzieło :D

Ładowanie map z plików txt, itp. ale obmyślane w całości przeze mnie z pomocą kursów sdl'a, ten render, jak i cały kod programu wykonałem na Linux'ie pod Code::Blocks'em, trochę zabawy w oświetlenie itp. Ograniczenie wyświetlania segmentów do minumum (tego co ma widzieć gracz ;) ). Tylko coś brakło mi potem zapału do dokończenia... może jak będę na studiach to będę stopniowo stosował to czego będą uczyli ;) Na razie trzeba maturę zdać...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. o to właśnie chodziło wyzwanie:]

 

CYTATOgraniczenie wyświetlania segmentów do minumum (tego co ma widzieć gracz).

Oświetlasz to softwarowo o_O ? O ile dobrze wiem to opengl przycina sobie poligony przed przejściem do oświetlania więc pod tym względem żaden zysk :]

 

może jak będę na studiach to będę stopniowo stosował to czego będą uczyli

Dobry żart lol :] Jestem na pierwszym roku i mogę powiedzieć „wiedza nieprzydatna przydaje się by gnębić studenta” :]

 

No to teraz zgodnie z Twoim podejściem mogę powiedzieć, że Delphi pozwala mi na mniej, ale tak na pytanie czy można pisać równie dobre zabawki niech każdy sobie odpowie sam oglądając to, co ja ostatnio pisałem w DELPHI :P.

 

http://www.dathox.unit1.pl/spider/download/phylum_v0_5.rar

http://www.dathox.unit1.pl/files/Cartest.rar

Obrazek

 

Dlaczego to robie? Czy chcę się pochwalić, co zrobiłem? Nie bardzo.

Chce po prostu przyciąć języki osobą podniecającym się tak tym c++. Nie zaprzeczę, że język jest dobry, ale co z tego jak nie potrafimy napisać odpowiedniego algorytmu, jak nie wymyślimy rozwiązania, matematyka jest dla nas czarną magią czy wtedy język przyjdzie nam z pomocą?

 

Chce tylko dowieść że nie język, a umiejętności i ciężka praca się liczą i w tym kierunku trzeba ludzi namawiać zamiast mącić wodę :D.

 

Pozdrawiam!

Spider ^*^

www.spider.dathox.com :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SPider - zasadniczo nie przepadam za grafiką 3D, ale jak zobaczyłem tą fizyke to mi się łza w oku zakręciła. Jeśli ty żeś to napisał w Delphi to jeszcze dziś kupuję ten "Leksykon Kieszonkowy".

 

Nie zapominaj że OpenGL to jest tylko biblioteka graficzna fizyka to jest zupełnie co innego ;) i ją musisz sam wymyślić, a napisanie dobrego enginu fizycznego nie jest rzeczą prostą

"Bogowie to bugi ludzkich umysłów" Gifanonim ®

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no gratulacje silnika Spider. Świetnie mnie odstresowuje. Jak mnie coś wkurzy to go włączam i rzucam sobie tym człowiekiem-szmatą. Świetna zabawa :) Musisz tylko zrobić poruszanie kamerą, a nie tylko oddalanie, przybliżanie i zmianę kąta. Bo jeśli szmata poleci za daleko to już nie wróci :( Tak więc jeszcze raz graty, świetny silnik.

 

PS. Ile na to wywaliłeś linii kodu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężka praca :). Współpracuję ze Spiderem dość długo i widziałem ile wysiłku w to wszystko włożył. :>. Widziałem nawet kod :P. A co do OpenGL i Fizy - Spider masakrujesz xD... W unitach od matmy jest tyle tego że żal słów. Wszystko ślicznie opointerowane zoptymalizowane z dozą własnych pomysłów... Panowie jeśli chcecie przegonić Spidera cofnijcie się do 2003 i przeglądajcie google od prawej do lewej i koduuujcie koduuujcie, a jak nie to słuchajcie co mówi bo to już prawie weteran. Tylko to was może uratować. Sam OpenGL nic nie daje. Żeby w tym pływać jak karpik potrzebna jest spora praktyka datowo-wskaźnikowa i matma wykraczająca poza Różniczkowanie i Całki :> i jakieś funkcje optymalizacyjne na których moja wiedza niestety się kończy :(.

 

Nvm - Ile kodu? o lol... nie pytaj bo tylko Spider potrafi to ogarnąć swoim umysłem :). Sama matma to po prostu masakra. :*, to są lata kodowania, unit po unicie nowa funkcja po nowej funkcji. Jeśli się mylę to mnie Spider zabij.

 

A z tą wyższością C++ śmiechu warte :>. Już się naoglądałem noobków C++. I powiem z szyderczym uśmiechem na ustach - mam to głęboko w dupie co mówicie, bo sam Bjarne Stroustrup się z was śmieje. Na boga przeczytajcie książkę "Język C++", a zobaczycie co sam autor o nim myśli i z jakim SZACUNKIEM podchodzi do innych języków ;]. SZACUNKIEM. Delphi ma to do siebie, że rozleniwia i większość kończy naukę na klasach (w podstawowym zakresie), pointerach, rekordach, pętelkach etc. Zapewniam, że nowożytni Pascal się na tym nie kończy. a co do tego że w Cepie jest cokolwiek łatwiejsze - moim zdaniem bzdury (chyba łatwiej robi się tylko bałagan). Dlaczego? Bo C++ potrafi doprowadzać do absurdu. Najprostszy kod czasem wygląda na coś niewiadomego stopnia trudności będąc zarazem rzeczą banalną. I po co? Tylko po to żeby zmniejszyć czytelność kodu. Najbardziej mnie rozwalają wskaźniki w C++ ^^. Sodoma i Gomora.

 

Ale może o to chodzi? Może C++ jest uzupełnieniem teorii chaosu?

 

Respekt dla PRO programistów C++ jak Andre LaMothe i wspomniany taki pan wyżej. To są wzorowi programiści C++. Władają wzorowo C++ jednocześnie przeklinając go bo w istocie jest jaki jest. Czemu wy tacy nie jesteście tylko gadacie jakieś bzdury w stylu:

 

"C++ jest lepszy"

"Ma większe możliwości"

"Delphi dla dzieci i na początek"

 

Wybaczcie nie jesteście dla mnie żadnymi autorytetami. Co innego Paul Kimmel, Ray Lischner czy największy autorytet w środowisku Delphi Marco Cantu, ludzie z ogromnym doświadczeniem znawcy C++ i znawcy Delphi. Niektórzy z nich piszą zawodowo w C++/C#/Java bo nie mają innego wyjścia i nie pisaliby w nim gdyby mieli wybór. Ja mam wybór i moją pracą moim kodem ukończonymi projektami mogę coś zmienić. Pokazać nowym, że ktoś przebył drogę w Delphi i wydał grę 3D z dobrą grafiką, dobrą fizyką i ciekawą fabułą. Spider! Trzeba im pokazać! Do końca wakacji skończymy grę. A wtedy... Zacznę pisać następną.

 

PS. A ten maluszek to dzieło do naszego nowego projektu :>... Spider zawsze milczy o DaThoX jakby się go wstydził :P. Jak zdam albo nie zdam maturki dam newsa na unit1.pl i zamieścimy co nieco softu i opisu na dathox.unit1.pl (albo dathox.com jak kto woli). Fabuła gry jest gotowa :D. I duuużo (czytaj kilka sztuk) narzędzi.

 

:/ jak ja nie lubię pisać takich długich postów... A Janson jak chcesz podyskutować o tym który język jest lepszy daj przykłady. Przytocz opinie ludzi znanych i szanowanych. Przeczytałem kilka książek i wciąż uważam że jestem za głupi żeby wydawać sądy który język jest lepszy. Jednak czytając opinie ludzi z wieloletnim doświadczeniem wnioski nasuwają się same. Winny jest Borland że tak długo od Delphi 7 nie rozwijał języka... Bo dzisiaj mogłaby być zupełnie inna sytuacja w game dev i na rynku code.

soon Delphi will be only for veterans and finally we all will die at the end…

delphi.dathox.com - nowinki z świata Delphi/Pascala

only programmers and drug dealers call their customers "users"

 

Oto cisza przed burzą, Chwile się dłużą.Z gór schodzi dużo chmur ku podnóżom.Ptaki milaczą, drogi suche jak wiór się kurzą, Ptaki milczą a drogi się kurzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spider100 naprawdę podziwiam, chciałbym tyle i tak potrafić ;) Ukłony dla mistrza.

 

HNB czekam na ten projekt, znając wasze umiejętności gra będzie napewno super. Trzymam kciuki.

 

Widzę, że wojna c++ - delphi znowu została niepotrzebnie rozpoczęta. Trzeba zrozumieć, że to nie język tworzy grę lecz programista. Język programowania to tylko wybrana forma zapisu i tyle.

 

„wiedza nieprzydatna przydaje się by gnębić studenta” :

 

Święta prawda :D

Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego czego nie zrobiłeś, niż tego co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj. Śnij. Odkrywaj." M". Twain. Metryczka dla dziecka może być wspaniałą pamiątką narodzin.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Omg dyskusja na mój temat :]

Właśnie tak jak hnb wspomniał „cofnijcie się do 2003” zobaczycie lame, która nic nie potrafiła teraz tylko trochę wie, więc każdy może:) Macie o tyle komfortową sytuacje ze przetorowałem drogę i jak ktoś ma kłopoty może spytać ja nie miałem kogo się pytać :/

 

Co do ilości kodu to zgubiłem rachubę powiedzmy ze phylum wypluwa 130 plików *.dcu :D

Na temat DaThoX nie chce zapeszyć jest jeszcze parę ciężkich orzechów do zgryzienia jak się z nimi uporam to pojawią się lepsze zabawki:>

Co do autorytetów to faktycznie wymiatacze których znam nie wypowiadają się na temat ‘lepszych’ języków :)

KKKas: masz sterowniki do grafy zainstalowane?, bo wymaga opengl 1.5 przez multiteksturing :]

 

Dzięki za dobre słowa, wam także życzę powodzenia jakim języku byście nie pisali :).

 

Pozdrawiam

Spider ^*^

www.spider.dathox.com :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O a propo grafiki. Zauważyłem, że masz świetnie zoptymalizowany kod :) Mam jakieś walnięte stery na mojej karcie graficznej przez co nawet Mario mi bardzo klaci (na serio! tak jakbym miał jakieś 5-10 fpsów) a Twój Prylum chodzi bez zwieszki :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak cały unit zaczyna uczyć się OGL'a i wyznawać Spidera ;P

 

kiedyś było „Bóg, honor, ojczyzna”

 

teraz będzie „Spider100, kod, maszyna” ^^

 

Ale żeby nie było ze uważam ze spider nic nie umie wręcz przeciwnie, tylko spodobało mi się jak nagle polowa Unita zaczęła mu słodzić po pokazaniu 2 SS'ow ;)

 

Jeszcze trochę i kolo tych obrazków w opisach typu „Czesio fan”, „Delphi maniac” itd. Pojawi się „Spider padawan” :P

 

PS. sory za OT, zakladajaz ze temat spidera jest jeszcze OT

"Bogowie to bugi ludzkich umysłów" Gifanonim ®

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

soon Delphi will be only for veterans and finally we all will die at the end…

delphi.dathox.com - nowinki z świata Delphi/Pascala

only programmers and drug dealers call their customers "users"

 

Oto cisza przed burzą, Chwile się dłużą.Z gór schodzi dużo chmur ku podnóżom.Ptaki milaczą, drogi suche jak wiór się kurzą, Ptaki milczą a drogi się kurzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
×
×
  • Utwórz nowe...